Silny wiatr i wichury
Zdjęcie (pixabay.com)

Lada moment nad nasz kraj sięgnie bardzo głęboki niż o imieniu Ksawery, najbardziej prawdopodobna trasa niżu przebiegać będzie przez południową część Skandynawii, środkowy Bałtyk, następnie przez Łotwę i Estonię orkan przemieści się nad Rosję. Ostatnie aktualizacje odsunęły trochę niż bardziej na północ, jednak w centrum frontu ciśnienie ma spaść poniżej 960 hPa. Za niżem nad Polskę napłyną znacznie chłodniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego. Jak mocno będzie wiać? Niestety, jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach nie mamy dobrych wieści. W zdecydowanej większości kraju podmuchy wiatru sięgać będą 80-90km/h, a na wybrzeżu ponad 100 km/h. Bardzo możliwe, że powieje jeszcze mocniej…

Tak naprawdę tak głębokie układy niskiego ciśnienia w Polsce zdarzają się raz na parę lat. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy do czynienia z orkanem Krystian, który pustoszył zachód Europy i spowodował śmierć 15 osób. Początkowo zapowiadało się, że orkan sięgnie nad Polskę, jednak ostatecznie pogoda nam „odpuściła”. Tym razem aura utrze nam nosa, zaś wszystkie serwisy internetowe i służby meteorologiczne trąbią o nadciągającym zagrożeniu pogodowym.

Derecho okran Cyryl
Derecho okran Cyryl grafika: lowcyburz.pl

Pojawiają się pewne analogie związane z rokiem 2007, wówczas gdy pada określenie orkan Cyryl od razu przypominamy sobie to co miało miejsce z 18 na 19 stycznia 2007 roku. Nad nasz kraj sięgnął bardzo głęboki niż w centrum, którego ciśnienie spadło do 962 hPa, w całym kraju wystąpiły bardzo gwałtowne podmuchy wiatru przekraczające 100km/h. Podobna jest również trasa Cyryla, który również zahaczył o północną Anglię, Danię, następnie wzdłuż polskiego wybrzeża i przez Obwód Kaliningradzki powędrował nad Litwę i Białoruś. Wówczas różnica ciśnienia między południem a północą kraju wynosiła niemal 30 hPa, w piątek ta różnica wyniesie około 25-30 hPa.
Dodatkowo w czasie przechodzenia frontu pojawiała się rozbudowana linia szkwałowa, tzw. derecho. W czasie przechodzenia szkwału intensywnie wiało przez około 30 minut. W Polsce podmuchy wiatru przekroczyły 135 km/h, wówczas wiatr czynił największe spustoszenia. W całej Europie w wyniku niszczycielskiej siły wiatru 53 osoby zmarły. W Polsce śmierć poniosło 6 osób a 36 zostało rannych. Wiatr połamał setki drzew, zrywał linie energetyczne, uszkadzał dachy. Miejmy nadzieję, że historia się nie powtórzy, bądźmy jednak przygotowani na każdą ewentualność.

Uwaga, ponieważ w najbliższych godzinach ciśnienie zacznie gwałtownie spadać w związku z tym możemy czuć się senni. Już w czwartek przed południem orkan Ksawery przynosić będzie wietrzną pogodę na zachodzie kraju. Pojawią się też opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, które momentami mogą być silniejsze