Silny sztorm
Zdjęcie (pixabay.com)

Obecnie wielu z nas oczekuje nadejście orkanu do naszego kraju, już teraz na zachodzie kraju notuje się coraz mocniejsze porywy wiatru do 60-70km/h. W ciągu najbliższych godzin wiatr zacznie się nasilać, a do Polski nadejdzie apogeum wichur. Dotychczas silne wichury mają miejsce na zachodzie Europy, gdzie zaznaczył się wpływ frontu atmosferycznego. W zachodnich mediach publikowane są pierwsze zdjęcia i informacje o obecnej sytuacji. Niestety są też ofiary śmiertelne.

Orkan Ksawery dał się we znaki w Holandii, Niemczech oraz Szkocji odwołano wiele kursów samolotów oraz wielu pasażerów musi koczować na lotnisku w oczekiwaniu na swój lot. Zawieszono też ruch niektórych linii kolejowych, a także zamknięto most łączący Danię ze Szwecją, dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu w następstwie silnego wiatru.

Jak podają zagraniczne serwisy informacyjne potężnie wiało, w Szkocji najsilniejszy powiew wiatru miał siłę 227 km/h, w Irlandii wiało do 100 km/h. Ofiarą śmiertelną jest kierowca ciężarówki, przynajmniej dwie osoby zostały ranne z powodu łamiących się drzew i gałęzi. Z tego powodu też zginął mężczyzna w centralnej Anglii, na którego przewróciło się drzewo.

U wybrzeży południowej Szwecji zaginione są dwie osoby, które zostały zmyte prze ogromną falę ze swojego statku. Straż przybrzeżna, a także helikoptery poszukiwały zaginionych mężczyzn, niestety jak na razie nie udało się ich odnaleźć. W Holandii zamknięto jedną z zapór – Eastern Scheldt – która ostatni raz zamykana była właśnie 6 lat temu. Władze holenderskie obawiają się tzw. cofki, gdyż tama zabezpiecza obszary w większości depresyjne. Podobne zabiegi poczyniono na zaporze Thames Barrier nieopodal Londynu.

W Hamburgu w Niemczech część szkół odwołała zajęcia lekcyjne, wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

1 KOMENTARZ

  1. Ta fala na ostatnim zdjęciu, rozbijająca się o brzeg ma z 10 metrów. Zobaczymy co będzie się działo w Polsce.

Comments are closed.