Śnieżyce i zawieje śnieżne
Śnieżyce przeszły niemal przez wszystkie regiony kraju

W dniu dzisiejszym orkan Ksawery przynosi nam niesamowite śnieżyce, w czasie których potrafi spaść bardzo dużo śniegu. Jak informują nasi czytelnicy w ciągu 30 minut spadło aż 5 centymetrów śniegu. Co by zatem było gdyby zamiast śniegu padał deszcz? Również bardzo mocno wieje, na zachodzie porywy przekraczają 100 km/h, w centrum wieje około 90 km/h, a na wschodzie około 80 km/h. Najsłabsze porywy są na południu i północnym wschodzie około 60-70km/h.

Poprzednia relacja pod linkiem – Orkan Ksawery relacja z dnia 4-6.12.2013r do godziny 17.00

14:45 – Wiatr powoli słabnie, wieje, ale już nie z taką siłą, do 60km/h. Dzisiaj przelotnych opadów śniegu spodziewamy się praktycznie w całym kraju. W niektórych miejscach w województwie Warmińsko-Mazurskim pokrywa śnieżna wynosi nawet 20cm!

0:10 –  Prezentujemy materiał filmowy z tego co się działo dzisiaj w Polsce:

Naprawdę zdrowo sypało…

i konkretnie wiało..

w dużym skrócie wyglądało tak:

06.12.2013r

23:55 – Coraz więcej opadów na południowym-wschodzie i południu, gdzie w ciągu noc dopada 2-3 centymetry a miejscami do 5 cm. Bardzo ciężka sytuacja jest na północnym-zachodzie Polski gdzie w wąskim około 50-70 kilometrowym pasie of Konina po Międzyzdroje bardzo intensywnie pada śnieg i to od paru godzin. Śniegu jest ponad 20 centymetrów, samochody stoją w korkach, niektóre osoby w samochodzie spędziły kilka-kilkanaście godzin. Tak naprawdę nic nie da się zrobić ze względu na bardzo obfite opady i silny wiatr. W całym kraju w wyniku niszczycielskiego wiatru zginęło 5 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

22:25 – Na Pomorzu nadal występują umiarkowane opady śniegu. W pasie od Pomorza Zachodniego po Wielkopolskę występuję od kilku godzin głęboka konwekcja, która przynosi silne opady śniegu, porywisty wiatr i od czasu do czasu grzmi. Na południowym-zachodzie, południu, miejscami w centrum również pada śnieg jednak o charakterze przelotnym.

21:30 – Lublin w czasie śnieżycy, niestety nie uchwyciłem tego kiedy najmocniej sypało:

20:55 – Śnieży „kataklizm” trwa najlepsze w okolicach Gdańska gdzie sypie cały dzień. Podobnie obrywa Pomorze Zachodnie, gdzie cały dzień pojawiają się podłużne struktury w czasie których pojawiają się wyładowania. Wyładowania pojawiają się również na południu kraju. Najmniej śniegu niestety na południowym-zachodzie i północnym-wschodzie.

20:50 –  Niesamowitej śnieżycy doświadczył Lublin, w czasie 20 minut opadu spadło do 3-4 centymetrów świeżego śniegu. Widoczność ograniczona do 50 metrów. Niestety zawiodła moja kamera w komórce, ale za moment uploaduje to co nagrywałem aparatem na balkonie:)

17:00 – Potężnie wieje, a do tego przechodzą śnieżyce, które potrafią ograniczyć widoczność do kilkudziesięciu metrów. Przykład poniżej. Coraz mocniej wiele w Lublinie, w porywach wiatr przekracza 80km/h, w Poznaniu porywy przekroczyły 100 km/h.

16:50 – Miejscami w województwie Kujawsko-Pomorskim notuje się pokrywę śnieżną, o wysokości nawet 16cm. Aktualnie silna linia opadowa od Łukowa, aż po województwo Lubuskie przemieszcza się na południe, miejscami dając wyładowania. Kolejne intensywne opady śniegu pojawiają się w województwie Zachodnio-Pomorskim i Pomorskim.

Comments are closed.