Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Do Polski zbliża się gwałtowne załamanie pogody. Obecnie na pogodę w Polsce wpływa ośrodek wysokiego ciśnienia, ale zmieni się to w ciągu najbliższych godzin. Przed nami bardzo wietrzna aura.

Silny wiatr sprowadzi Oran Sabina. Złe samopoczucie i duży spadek ciśnienia

Czeka nas bardzo duży spadek ciśnienia. Obecnie ciśnienie atmosferyczne w Warszawie wynosi 1006 hPa, natomiast w poniedziałek ma wynieść około 990 hPa. Oznacza to spadek ciśnienia o blisko 20 hPa w ciągu 24 godzin.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy 13:00 9.02.2020. Grafika metoffice.gov.uk

W niedzielę centrum niżu znajdowało się nad Wyspami Brytyjskimi, w najbliższych godzinach niż przemieści się nad Skandynawię.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy 13:00 10.02.2020. Grafika metoffice.gov.uk

W poniedziałek orkan Sabina przemieści się nad Skandynawię, a w jego centrum ciśnienie spadnie do 945 hPa! W kolejnych dniach niż przemieści się jeszcze bardziej na północ i zacznie się wypełniać. Niestety nie oznacza to niczego dobrego, gdyż przyczyniać się będzie do dużego gradientu ciśnienia nad Europą. Oznacza to utrzymanie się wietrznej i dynamicznej pogody w tym tygodniu.

Prąd strumieniowym wpłynie na intensywność zjawisk wietrznych

Głęboki niż Sabina, który w zaczyna wpływać na pogodę w Polsce przyczyni się do pofalowania prądu strumieniowego, którego strumień przepływu znajdzie się nad Polską. Spowoduje to intensyfikację zjawisk wietrznych.

Prąd stumieniowy nad Polską
Prąd stumieniowy nad Polską. Grafika: netweather.tv

Orkan Sabina i silny wiatr nad Polską. Powieje ponad 100 km/h!

Najbliższe godziny przyniosą bardzo silne porywy wiatru nad Polską. Poniżej zamieszczamy prognozę modelu ECMWF udostępnianego przez serwis windy.com. Wystarczy kliknąć na mapę, aby wyświetliły się szczegóły prognozowego wiatru.

Silnie wiać zacznie już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na zachodzie i północnym zachodzie porywy wiatru mogą dochodzić do 80-90 km/h. Nad morzem porywy mogą wynieść ponad 100 km/h, a w górach ponad 150 km/h. W głębi kraju powieje do 60-75 km/h. Uwaga, w czasie przechodzenia komórek burzowych i konwekcyjnych możliwe są podmuchy wiatru przekraczające 90 km/h.

Maksymalne porywy wiatru
Maksymalne porywy wiatru nad Polską poniedziałek godz. 4:00 10 lutego 2020. Model UM

W nocy i w poniedziałek wystąpią burze. Możliwe powstanie układu liniowego

Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się nad ranem w poniedziałek. Do zachodnich granic kraju zbliży się wówczas chłodny front atmosferyczny z uformowaną strukturą liniową. W czasie przechodzenia układu liniowego możliwe są podmuchy wiatru przekraczające 110 km/h.

Struktura liniowa nad Polską
Struktura liniowa nad Polską godzina 7:00. Model UM

Na wschodzie kraju występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem za sprawą ciepłego frontu atmosferycznego. Wyciągnięte linie na zachodzie kraju to prognozowana struktura linowa. W głębi kraju struktura liniowa powinna zanikać, lecz dalej musimy się liczyć możliwymi silnymi porywami wiatru.

Poniedziałek przyniesie dynamiczną aurę

Noc z niedzieli na poniedziałek najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się na zachodzie. W poniedziałek gwałtowne zjawiska występować będą już w całym kraju. Wystąpią gwałtowne porywy wiatru, które na obszarze całego kraju mogą przekraczać 70-80 km/h. W czasie przechodzenia burz nawet 90 km/h. Uwaga, gdyż podczas burz i intensywnych opadów przelotnych padać może deszcz, grad, krupa śnieżna, a także sam śnieg. Warunki na drogach będą trudne.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w poniedziałek 10 lutego

Silny wiatr nad Polską poniedziałek 10 lutego
Silny wiatr nad Polską poniedziałek 10 lutego godz. 16:00. Model UM (meteo.pl)
Silny wiatr nad Polską poniedziałek 10 lutego godz. 19:00
Silny wiatr nad Polską poniedziałek 10 lutego godz. 19:00. Model UM (meteo.pl)

Prognoza opadów nad Polską w poniedziałek 10 lutego

Intensywne opady i burze nad Polską poniedziałek 10 lutego
Intensywne opady i burze nad Polską poniedziałek 10 lutego godz. 16:00. Model UM (meteo.pl)

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne towarzyszyć nam będą przez cały dzień. Aura uspokoi się dopiero późno w nocy, ale tylko chwilowo. We wtorek także spodziewamy się silnego wiatru, ale aura powinna być „spokojniejsza” niż w poniedziałek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here