Różne serwisy internetowe o godzinie 19 informowały o wzroście liczby ofiar śmiertelnych dzisiejszego żywiołu. Wówczas informowano o 8 osobach, które zginęły w wyniku działania silnego wiatru w Europie zachodniej.

Dwie osoby zginęły w zachodnich Niemczech, gdy na samochód runęło drzewo, dwoje dzieci siedzących z tyłu zostało ranne. We Francji nieostrożna kobieta wpadła do morza, zaś w Holandii łamiące się drzewo przygniotło kolejną osobę.

W Danii porywy wiatru sięgnęły 162 km/h. Zarówno w tym kraju, jak i Holandii oraz Francji są przerwy w dostawach prądu.

Zapowiadaliśmy w dniu dzisiejszym silny wiatr i wichury na wybrzeżu w Polsce, jednak wbrew prognozom orkan postanowił się spóźnić o kilka godzin. W najbliższym czasie wiatr powinien szybko przybierać na sile. Międzyczasie podajemy najnowsze wieści z „frontu”.

Niestety liczba ofiar wzrosła do 13 śmiertelnych przypadków. Siła niżu jest porównywalna z siłą huraganu, nie możemy powiedzieć jednak, że mamy do czynienia z huraganem, gdyż ten tworzy się tylko nad ciepłymi wodami oceanów. W Europie głębokie niże atlantyckie nazywa się orkanem i taka terminologia wydaje się uzasadniona.

Porywy wiatru, które odnotowano w Anglii wyniosły do 160km/h. Informowaliśmy o tym w poprzednim artykule. Jak donoszą media duńskie prędkość wiatru, którą odnotowano w Danii wynieść miała około 190km/h!

Centrum niżu przemieszczało się terenami północnej Francji i tam przynosiło ogromne podmuchy wiatru, następnie silny wiatr występował w północnych Niemczech, Danii i południowej Szwecji. Najsilniejszy podmuch w Niemczech wyniósł prawie 170km/h. Służby już wydały ostrzeżenie dla kolejnych krajów bałtyckich jak Polska, Estonia, Łotwa i Litwa. Front ma tam dotrzeć dzisiaj w nocy.

Najnowsze doniesienia mówią już jasno o przypadkach śmiertelnych. Sześć osób zmarło w Niemczech, pięć w Wielkiej Brytanii, jedna w Holandii oraz jedna w Danii. Dwie osoby są zagnione, kobieta która u wybrzeży Francji wpadła do morza, oraz nastolatek z Wielkiej Brytanii.

Przypominamy ponownie, że silny wiatr, z którym mamy do czynienia w Europie zachodniej to nie huragan, a bardzo głęboki niż lub orkan. Kolejne informacje na temat orkanu jutro rano.