Kosmos
Zdjęcie (pixabay.com)

W końcu nadeszła długo oczekiwana noc przez fanów astronomii. Maksimum Perseidów w 2015 roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Przypominamy, aby nie przegapić tej okazji, gdyż kolejna dopiero za rok!

Czekają nas bardzo dobre warunki do obserwacji tego najpopularniejszego roju meteorów w Polsce. O ile rok temu pełnia Księżyca dosyć znacznie utrudniała podziwianie jasnych smug na gwieździstym niebie, tak w tym roku Księżyc będzie w nowiu. Dodatkowo noc będzie bardzo ciepła, a to za sprawą trwających od ponad tygodnia upałów. W większości regionów będzie odpowiednio od 16-17°C na północnym zachodzie, do 19-22°C w pozostałych regionach.

Niestety nie wszędzie będzie pogodnie. Najbardziej chmurzyć się będzie na zachodzie i północy kraju, gdzie dodatkowo mogą przejść burze. Najlepsze warunki do obserwacji panować będą częściowo w centrum, na południu i wschodzie kraju – chociaż nie wykluczone, że i w tych regionach miejscami przejdą burze.

Perseidy 2015 – gdzie ich szukać na nocnym niebie?

Osobom mieszkającym w mieście zalecamy wyjechać poza miasto, z dala od sztucznych źródeł światła. Radiant roju (miejsce, z którego wyłaniać się będą meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, a więc należy go szukać nad północno wschodnim horyzoncie.

Wygląda na to, że w 2015 roku szykuje się nam prawdziwa noc „spadających gwiazd”! W czasie godziny będzie można zaobserwować aż 100 meteorów!