Jutro czeka nas maksimum roju Perseidy! Perseidy są najpopularniejszym i jednym z najbardziej aktywnych rojów meteorów, które można obserwować na nocnym niebie. W roku 2017 maksimum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Jak obserwować Perseidy i gdzie ich szukać na niebie?

Nie potrzebujemy specjalnego oprzyżądowania, aby obserwować „spadające gwiazdy”. Wystarczy nieuzbrojone oko, szczególnie w terenie wolnym od źródeł sztucznego światła. Jeśli będziemy spoglądać w niebo w pobliżu miast, to nasze możliwości obserwacji Perseidów będą naprawdę małe. Poniżej prezentujemy mapkę natężenia sztucznego naświetlenia nad Polską, szukajmy miejsc, gdzie sztucznego światła jest jak najmniej.

źródło: www.lightpollutionmap.info

Kolejna rzecz, radiant roju, czyli miejsce na niebie, z które wyłaniać się będą meteory. To znajdzie się w gwiazdozbiorze Perseusza, a więc należy go szukać nad północno wschodnim horyzoncie. Z biegiem godzin będzie się on przemieszczał na wschód.

Maksymalnie spodziewamy się do 80-90 zjawisk w ciągu godziny.

Warunki do obserwacji Perseidów

Niestety w tym roku obserwację Perseidów mogą utrudniać dwie rzeczy – księżyc, który będzie świecić dosyć jasno oraz zachmurzenie, które może utrzymywać się nad Polską za sprawą frontów atmosferycznych. Obecnie modele pogodowe wskazują na najlepsze warunki, na południu kraju. W pozostałych regionach zapowiada się umiarkowane lub duże zachmurzenie, a na wschodzie mogą przechodzić burze.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.