Kosmos
Zdjęcie (pixabay.com)

Jutro czeka nas maksimum roju Perseidy! Perseidy są najpopularniejszym i jednym z najbardziej aktywnych rojów meteorów, które można obserwować na nocnym niebie. W roku 2017 maksimum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Jak obserwować Perseidy i gdzie ich szukać na niebie?

Nie potrzebujemy specjalnego oprzyrządowania, aby obserwować „spadające gwiazdy”. Wystarczy nieuzbrojone oko, szczególnie w terenie wolnym od źródeł sztucznego światła. Jeśli będziemy spoglądać w niebo w pobliżu miast, to nasze możliwości obserwacji Perseidów będą naprawdę małe. Poniżej prezentujemy mapkę natężenia sztucznego naświetlenia nad Polską, szukajmy miejsc, gdzie sztucznego światła jest jak najmniej.

Mapa sztucznego oświetlenia w Polsce
Mapa sztucznego oświetlenia w Polsce. Źródło: www.lightpollutionmap.info

Kolejna rzecz, radiant roju, czyli miejsce na niebie, z które wyłaniać się będą meteory. To znajdzie się w gwiazdozbiorze Perseusza, a więc należy go szukać nad północno wschodnim horyzoncie. Z biegiem godzin będzie się on przemieszczał na wschód.

Maksymalnie spodziewamy się do 80-90 zjawisk w ciągu godziny.

Warunki do obserwacji Perseidów

Niestety w tym roku obserwację Perseidów mogą utrudniać dwie rzeczy – księżyc, który będzie świecić dosyć jasno oraz zachmurzenie, które może utrzymywać się nad Polską za sprawą frontów atmosferycznych. Obecnie modele pogodowe wskazują na najlepsze warunki, na południu kraju. W pozostałych regionach zapowiada się umiarkowane lub duże zachmurzenie, a na wschodzie mogą przechodzić burze.