Niedawno mogliśmy obserwować całkowite zaćmienie Księżyca, a dziś w nocy, na niebie czeka, nas kolejny spektakl. Swoją największą aktywność zanotują meteory z roju Perseidów. 

„Spadające gwiazdy” zawdzięczają swoją nazwę konstelacji Perseusza, z którego Perseidy „wylatują”. Początkowo widoczny on jest nisko, nad północno-wschodnim horyzontem, jednakże z biegiem czasu wznosi się on blisko zenitu. Maksimum aktywność Perseidów wynosi 110 ZHR, czyli 110 „spadających gwiazd” na godzinę, natomiast w Polsce będziemy mogli zobaczyć w Polsce do 80 Perseidów. Również w nocy z niedzieli na poniedziałek można zarejestrować bardzo dużo zjawisk.

Obserwację powinno prowadzić się na obszarach jak najmniej zanieczyszczonych światłem. W miastach Perseidy mogą być widoczne, jednakże ich ilość będzie kilkukrotnie niższa. Praktycznie niewidoczny Księżyc sprzyja obserwacji Perseidów. Podczas spoglądania na niebo najlepiej przyjąć pozycję leżącą, aby obejrzeć jak najwięcej „spadających gwiazd”. Niestety, temperatura nie będzie naszym sprzymierzeńcem. W ciągu nocy spadnie ona do 13 stopni. Największe zachmurzenie, przeszkadzające w obserwacji Perseidów prognozujemy we wschodnich województwach, świętokrzyskim, małopolskim oraz na północny Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie maleć wraz z upływającymi godzinami.

Perseidy to jedne z najaktywniejszych rojów, jakie możemy obserwować na polskim niebie. Myślimy, że warto wybrać tę niekonwencjonalną formę rozrywki na sobotnią noc. Zapraszamy do wysyłania zdjęć z obserwacji na naszego fanpage’a oraz życzymy jak najlepszej pogody podczas nocy „spadających gwiazd”.