Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Noc spadających gwiazd to jeden z najpiękniejszych, letnich spektaklów nad naszym niebie. W tym roku maksimum aktywności przypadnie w nocy z środy na czwartek.

Perseidy, najważniejszy deszcz meteorów w roku!

„Spadające gwiazdy” zawdzięczają swoją nazwę konstelacji Perseusza, z którego Perseidy „wylatują”. Początkowo widoczny on jest nisko, nad północno-wschodnim horyzontem, jednakże z biegiem czasu wznosi się on blisko zenitu. Maksimum aktywność Perseidów wynosi 110 ZHR, czyli 110 „spadających gwiazd” na godzinę, natomiast w Polsce będziemy mogli zobaczyć w Polsce do 80 Perseidów. Perseidy to jedne z najaktywniejszych rojów, jakie możemy obserwować na polskim niebie. Również w nocy z czwartku na piątek można zarejestrować bardzo dużo zjawisk.

Obserwację powinno prowadzić się na obszarach jak najmniej zanieczyszczonych światłem. W miastach Perseidy mogą być widoczne, jednakże ich ilość będzie kilkukrotnie niższa. Praktycznie niewidoczny Księżyc sprzyja obserwacji Perseidów. Podczas spoglądania na niebo najlepiej przyjąć pozycję leżącą, aby obejrzeć jak najwięcej „spadających gwiazd”.

Prognoza zachmurzenia

Prognoza zachmurzenia 12.08, godz. 22:00
Prognoza zachmurzenia 12.08, godz. 23:00 | Źródło: meteo.pl

Warunki do obserwacji zapowiadają się znakomicie. Niemal w całej Polsce będzie bezchmurne niebo, gdzieniegdzie zachmurzenie małe, które raczej nie powinno przeszkadzać w lokalizowaniu perseidów.

Prognozowana temperatura 13.08.2020, godz. 00:00
Prognozowana temperatura 13.08.2020, godz. 00:00 | źródło: windy.com

Temperatury również nie powinny przeszkadzać w obserwacji, na zachodzie w pierwszej połowie nocy termometry wskażą powyżej 20 stopni. Na północy, wschodzie oraz południu Polski chłodniej – w okolicach 16, 17.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here