Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Noc spadających gwiazd to jeden z najpiękniejszych, letnich spektaklów nad naszym niebie. W tym roku maksimum aktywności przypadnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Perseidy, najważniejszy deszcz meteorów w roku!

„Spadające gwiazdy” zawdzięczają swoją nazwę konstelacji Perseusza, z którego Perseidy „wylatują”. Początkowo widoczny on jest nisko, nad północno-wschodnim horyzontem, jednakże z biegiem czasu wznosi się on blisko zenitu. Maksimum aktywność Perseidów wynosi 110 ZHR, czyli 110 „spadających gwiazd” na godzinę, natomiast w Polsce będziemy mogli zobaczyć w Polsce do 80 Perseidów. Perseidy to jedne z najaktywniejszych rojów, jakie możemy obserwować na polskim niebie. Również w nocy z wtorku na środę można zarejestrować bardzo dużo zjawisk.

Obserwację powinno prowadzić się na obszarach jak najmniej zanieczyszczonych światłem. W miastach Perseidy mogą być widoczne, jednakże ich ilość będzie kilkukrotnie niższa. Praktycznie niewidoczny Księżyc sprzyja obserwacji Perseidów. Podczas spoglądania na niebo najlepiej przyjąć pozycję leżącą, aby obejrzeć jak najwięcej „spadających gwiazd”.

Prognoza zachmurzenia

Zachmurzenie chmurami piętra niskiego | Źródło: meteomodel.pl
Zachmurzenie chmurami piętra niskiego | Źródło: meteomodel.pl
Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego | Źródło: meteomodel.pl
Zachmurzenie chmurami piętra wysokiego | Źródło: meteomodel.pl

Niestety, nie mamy dobrych informacji. Nad przeważającą częścią Polski będziemy mieli do czynienia z chmurami piętra niskiego, które będą związane z opadami i burzami przechodzącymi przez południowo zachodnią, południową, centralną i północno wschodnią Polskę. Na północnym zachodzie, gdzie nie będzie zachmurzenia chmurami piętra niskiego, pojawią się chmury piętra wysokiego, które ograniczą możliwość obserwacji. Kolejnej nocy również będziemy mogli podziwiać wysoką aktywność roju Perseidów, niestety, po raz kolejny niemal w całej Polsce pojawi się duże zachmurzenie chmurami piętra wysokiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here