Piasek znad Sahary twitter/Roger Ridey
Piasek znad Sahary twitter/Roger Ridey

Obecność rozległych ośrodków wyżowych rozciągających się od południowej Grenlandii do wschodniej Europy powoduję zmianę tradycyjnego przepływu mas powietrza. Zazwyczaj przepływ powietrza odbywa się od zachodu do wschodu kontynentu, jednak obecne rozmieszczenie układów powoduje zmianę cyrkulacji. Dlatego do zachodu Europy dociera powietrze z południa.

Pył i piach znad Sahary zaciągany jest dodatkowo przez obecność prądu strumieniowego, który transportuje go aż do Wysp Brytyjskich. W wyniku tego w niektórych miejscach z nieba spadają większe lub mniejsze ziarenka piasku oraz przede wszystkim pustynny pył.

Piasek i pył znad Sahary
Pył i piach znad Sahary. Zdjęcie www.eumetsat.int

Przeważnie pył długo utrzymuje się w powietrzu, dopiero powstanie kropel deszczu zmusza go do opadania na powierzchnię. Natomiast w sytuacji gdy opad deszczu jest dość znaczny miesza się on z pyłem i spada na ziemię w postaci „brudnego deszczu”. Wówczas najbardziej dotknięci są właściciele samochodów, którzy trzymają je pod „chmurką”.

Zaciąganie powietrza z pyłem i piaskiem znad Sahary nie jest niczym nadzwyczajnym. Oczywiście zdarza się to dosyć rzadko, lecz nieraz bywa, że silne prądy powietrzne przenoszą piach i pył nawet do Ameryki Północnej i państw położonych na morzu Karaibskim. W zeszłym miesiącu pył znad Sahary spadł na Niemcy, rok temu podobna sytuacja pojawiła się w Polsce, a także miała miejsce w 2004 roku.