Burza nad Polską

Noc ze środy na czwartek przyniosła burze na zachodzie i północy Polski. W czwartek grzmiało na wschodzie oraz na południowym wschodzie. Burze były na ogół silne z gradem oraz porywistym wiatrem. W miejscowości Sarnówek Duży koło Ostrowca Świętokrzyskiego wichura zerwała parę dachów. Piątek zapowiada się dużo spokojniej, lecz w weekend ponownie przyjdzie nam zmierzyć się z gwałtownymi burzami.

Czwartkowe burze przyniosły przede wszystkim ulewy, ale lokalnie wystąpiły też opady gradu i silniejsze podmuchy wiatru. Jedna z komórek, która utworzyła się na pograniczu województw lubelskiego i świętokrzyskiego najprawdopodobniej przyniosła wiatr, który mógł przekraczać 100 km/h, co skończyło się zerwaniem paru dachów i uszkodzeniem kilku kolejnych w miejscowości Sarnówek Duży. W okolicy powalonych zostało też wiele drzew.

Miejscowe media początkowo orzekły, że była to trąba powietrzna, jednak ta informacja została szybko sprostowana. W tym regionie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem downburst (silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi – za lowcyburz.pl). Zdarza się, że w czasie występowania zjawiska wiatr może wiać ponad 100 km/h, o czym przekonali się mieszkańcy północnych regionów Polski w czasie ostatnich burz.

Piątek już spokojniejszy

W piątek odpoczniemy od burz i nieznośnych upałów. Na termometrach ujrzymy od 27-28°C na południu i południowym zachodzie, do 22-24°C na północy. Nad samym morzem około 18-19°C. W ciągu dnia spodziewamy się również umiarkowanych podmuchów północno-zachodniego wiatru, nieco mocniej powieje nad morzem. Będzie się też chmurzyć, ale padać nie powinno. Wyjątkiem będą południowe krańce Polski, gdzie po południu mogą przejść burze.

Weekend z groźnymi burzami

Niestety w weekend czekają nas kolejne bardzo gwałtowne zjawiska burzowe. Burze przyniosą nam fronty atmosferyczne związane z niżem z centrum znad Danii. Początkowo przez Polskę przemknie ciepły, a za nim chłodny front atmosferyczny i to na czele tego frontu powstaną najgroźniejsze zjawiska.

Zanim jednak nadejdą burze zrobi się upalnie, a do tego będzie bardzo parno. Na ogół temperatury wzrosną do 30-31°C, a miejscami na południu do 33°C.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika metoffice.gov.uk

Wszystko wskazuje na to, że burze zaczną się tworzyć już od godzin porannych, lecz najgroźniejsze powstawać będą po południu. Już teraz ostrzegamy, że burze mogą okazać się bardzo gwałtowne z ulewami 30-40 mm/m², silnym wiatrem ponad 100 km/h oraz opadami gradu do 4 cm. Prognoza burz zostanie wydana w sobotę rano.