Noc ze środy na czwartek przyniosła burze na zachodzie i północy Polski. W czwartek grzmiało na wschodzie oraz na południowym wschodzie. Burze były na ogół silne z gradem oraz porywistym wiatrem. W miejscowości Sarnówek Duży koło Ostrowca Świętokrzyskiego wichura zerwała parę dachów. Piątek zapowiada się dużo spokojniej, lecz w weekend ponownie przyjdzie nam zmierzyć się z gwałtownymi burzami.

Czwartkowe burze przyniosły przede wszystkim ulewy, ale lokalnie wystąpiły też opady gradu i silniejsze podmuchy wiatru. Jedna z komórek, która utworzyła się na pograniczu województw lubelskiego i świętokrzyskiego najprawdopodobniej przyniosła wiatr, który mógł przekraczać 100 km/h, co skończyło się zerwaniem paru dachów i uszkodzeniem kilku kolejnych w miejscowości Sarnówek Duży. W okolicy powalonych zostało też wiele drzew.

Miejscowe media początkowo orzekły, że była to trąba powietrzna, jednak ta informacja została szybko sprostowana. W tym regionie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem downburst (silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi – za lowcyburz.pl). Zdarza się, że w czasie występowania zjawiska wiatr może wiać ponad 100 km/h, o czym przekonali się mieszkańcy północnych regionów Polski w czasie ostatnich burz.

Piątek już spokojniejszy

W piątek odpoczniemy od burz i nieznośnych upałów. Na termometrach ujrzymy od 27-28°C na południu i południowym zachodzie, do 22-24°C na północy. Nad samym morzem około 18-19°C. W ciągu dnia spodziewamy się również umiarkowanych podmuchów północno-zachodniego wiatru, nieco mocniej powieje nad morzem. Będzie się też chmurzyć, ale padać nie powinno. Wyjątkiem będą południowe krańce Polski, gdzie po południu mogą przejść burze.

Weekend z groźnymi burzami

Niestety w weekend czekają nas kolejne bardzo gwałtowne zjawiska burzowe. Burze przyniosą nam fronty atmosferyczne związane z niżem z centrum znad Danii. Początkowo przez Polskę przemknie ciepły, a za nim chłodny front atmosferyczny i to na czele tego frontu powstaną najgroźniejsze zjawiska.

Zanim jednak nadejdą burze zrobi się upalnie, a do tego będzie bardzo parno. Na ogół temperatury wzrosną do 30-31°C, a miejscami na południu do 33°C.

26086667

Wszystko wskazuje na to, że burze zaczną się tworzyć już od godzin porannych, lecz najgroźniejsze powstawać będą po południu. Już teraz ostrzegamy, że burze mogą okazać się bardzo gwałtowne z ulewami 30-40 mm/m², silnym wiatrem ponad 100 km/h oraz opadami gradu do 4 cm. Prognoza burz zostanie wydana w sobotę rano.