Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny
Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny (pixabay.com)

Lada moment rozpoczną się zmasowane powroty ptactwa do naszego kraju. Pierwszym tak wyraźnym sygnałem zbliżającej się wiosny są przyloty bocianów do Polski. Jak się okazało pierwsze z nich wróciły już na swoje gniazda.

Należy powiedzieć, że mamy do czynienia z dokładnie tą samą sytuacją jak sprzed roku, gdy podobnie jak obecnie pierwsze bociany w Polsce pojawiły się już w połowie lutego. Rok temu pisaliśmy o tym 12 lutego w artykule pod tytułem Pierwsze bociany w Polsce – czy wiosna już tuż, tuż? Tym razem informacje o tych sympatycznych ptakach pojawiły się niemal w tym samym momencie.

Sygnał o pierwszym bocianie na Lubelszczyźnie dotarł do nas z miejscowości Strzelce pod Nałęczowem, który z kolei położony jest około 30 kilometrów na zachód od Lublina. Bocian został bezczelnie pozbawiony prywatności, ponieważ na gniazdo została skierowana kamera – bociana można zobaczyć pod linkiem. Wydaje się jednak, że jest mu wszystko jedno, ponieważ obecnie uciął sobie drzemkę. Przynajmniej tak było w niedzielę 15 lutego o 14:30…

Powrót i przyloty bocianów do Polski cieszą, zapewne ten miał najbliżej, dlatego już teraz zdecydował się na powrót. Jednak właściwym czasem na powrót bocianów jest okres od marca do kwietnia.