Lada moment rozpoczną się zmasowane powroty ptactwa do naszego kraju. Pierwszym tak wyraźnym sygnałem zbliżającej się wiosny są przyloty bocianów do Polski. Jak się okazało pierwsze z nich wróciły już na swoje gniazda.

Należy powiedzieć, że mamy do czynienia z dokładnie tą samą sytuacją jak sprzed roku, gdy podobnie jak obecnie pierwsze bociany w Polsce pojawiły się już w połowie lutego. Rok temu pisaliśmy o tym 12 lutego w artykule pod tytułem Pierwsze bociany w Polsce – czy wiosna już tuż, tuż? Tym razem informacje o tych sympatycznych ptakach pojawiły się niemal w tym samym momencie.

Sygnał o pierwszym bocianie na Lubelszczyźnie dotarł do nas z miejscowości Strzelce pod Nałęczowem, który z kolei położony jest około 30 kilometrów na zachód od Lublina. Bocian został bezczelnie pozbawiony prywatności, ponieważ na gniazdo została skierowana kamera – bociana można zobaczyć pod linkiem. Wydaje się jednak, że jest mu wszystko jedno, ponieważ obecnie uciął sobie drzemkę. Przynajmniej tak było w niedzielę 15 lutego o 14:30…

Powrót i przyloty bocianów do Polski cieszą, zapewne ten miał najbliżej, dlatego już teraz zdecydował się na powrót. Jednak właściwym czasem na powrót bocianów jest okres od marca do kwietnia.