Konwekcja na niebie, zanosi się na burzę

W piątek istnieją bardzo duże szanse, przy dosyć sprzyjających warunkach atmosferycznych, na powstanie pierwszych w tym roku wiosennych burz. Burze pojawią się przede wszystkim we wschodniej części kraju, przynosić będą intensywne opady deszczu.

Do rozwoju burz dojdzie za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który podzielił nasz kraj na chłodny zachód i gorący wschód. W ciągu dnia na zachodzie temperatura wzrośnie do około 10°C, a na wschodzie i południowym wschodzie do niemal 20°C.

Szanse na burze pojawią się zatem we wschodniej części kraju, a więc na czele frontu. Jednak w wielu regionach pojawi się również energia hamująca rozwój burz, przede wszystkim na krańcach wschodnich. Dokładną mapę prezentujemy poniżej.

W czasie burz spodziewamy się silniejszych porywów wiatru i silniejszych opadów deszczu. Z biegiem godzin burze będą zanikać, utrzymają się za to opady deszczu, które występować będą w ciągu jutrzejszego dnia w całej wschodniej części kraju. Zrobi się też chłodniej od 6-8°C na wschodzie kraju, do 9-11°C w pozostałych regionach.