Piorun doziemny
Zdjęcie (pixabay.com)

Sezon burzowy w Polsce powoli zmierza ku końcowi i niestety, ale w większości miejscowości w Polsce zapisze się jako mało aktywny. W tym roku burze i pioruny zdominowały zachód kraju, często przy tym przynosząc silny wiatr i liczne wyładowania atmosferyczne. Przytoczmy zatem kilka liczbowych ciekawostek piorunujących.

Piorunujące liczby rzeczywiste:

0: Większość błyskawic nie osiąga ziemi. Pioruny najczęściej przemieszczają się pomiędzy odmiennie naładowanymi obszarami w obrębie chmury burzowej.

5: Uwaga gorąco! Błyskawica powoduje, że temperatura otaczającego ją powietrza jest 5 razy wyższa niż powierzchnia Słońca.

20: Aby mogły zaistnieć wyładowania elektryczne będące zaczątkiem błyskawicy, temperatura w chmurze burzowej potrafi spaść do – 20 stopni Celsjusza.

24: Energia cieplna powstała w chmurze burzowej przekształca się w błysk, a także w zjawisko dźwiękowe. Grzmoty towarzyszące błyskawicom są słyszalne w odległości od 16 do 24 km.

50: Pioruny nigdy nie przyjmują kształtu prostej linii. Drogę w dół pokonują kaskadowo, skokami o długości od 30 do 50 metrów.

80: Mówi się, że Bóg jest kobietą. Niekoniecznie… z dużą dozą pewności można jednak stwierdzić, że błyskawice są płci żeńskiej. Dowód? Aż 80 % porażeń zdarza się mężczyznom.

100: Pioruny są raczej powszechnym zjawiskiem atmosferycznym. Każdej sekundy do powierzchni Ziemi dociera około 100 piorunów

140: W trakcie uderzenia całkowita energia wynosi 140 kWh, co odpowiada energii powstałej przy wybuchu 122 kg trotylu.

150: Promień kulisty jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, a istota jego powstawania wciąż nie została zbadana przez naukowców. Wiemy, że objawia się jako świecąca kula i trwa około kilku sekund. Największy zauważony piorun tego typu osiągną średnicę ok 150 cm.

2000: Musimy pamiętać, że choć piękne – pioruny są przede wszystkim niebezpieczne. Szacuje się, że od uderzeń piorunów ginie rocznie około 2000 osób.