Świat zwierząt wciąż pozostaje tajemniczy i niezbadany. Za pewne pozostanie tak jeszcze przez bardzo długi czas ze względu na ogromną różnorodność świata fauny. Każde ze zwierząt cechuje się czymś niezwykłym i unikatowym, posiada przy tym swój indywidualny sposób zachowania. Pod lupę weźmiemy zebry, nie te na drogach.

Po co zebrze te paski?

Naukowcy w swoich studiach sugerują, że to z powodu lepszego maskowania i kamuflażu w czasie przemieszczania się. Tylko jak to wytłumaczyć, skoro kolory bardzo rzucają się w oczy i wcale nie zlewają się z tłem. Naukowcy stworzyli teorię,  że te kolory mają oślepiać i dezorientować drapieżników.

Aby udowodnić tę tezę stworzono symulację komputerową, zebry która sobie biegnie, w ten sposób można zaobserwować powstanie optycznej iluzji w czasie biegu tego zwierzęcia. Oceńmy to sami.

Być może coś w tym jest, ale chyba wybraliśmy zła perspektywę. Załóżmy biegniemy za zebrą i widzimy mieniący się zad, który w czasie biegu powoduję zamieszanie w oczach drapieżnych kotów i mniejszych insektów. Wyniki swoich obserwacji naukowcy przedstawiają w dzienniku Zoology. Jest to ciekawe zagadnienie, ze względu na charakterystyczną maść tych zwierząt, która sprawiała o ból głowy ewolucjonistów.

Co dotychczas sądzono?

zebra na drodze
Uwaga na zebrę na drodze, mogą pojawić się piesi

Obecne teorie mówią, że zebrze po to są potrzebne paski, aby ta mogła się komunikować i żeby lepiej ukrywać się w buszu i innych trawiastych terenach. Pasy te miały tworzyć właśnie wspomniane iluzje optyczne, które mają milić potencjalnych drapieżników. Na czym polega dokładnie ta iluzja?

Zarówno ludzie jak i zwierzęta widzące w sposób horyzontalny posiadają coś co można nazwać – mechanizmem śledzenia ruchu. Układy nerwowe , które odpowiadają za odbieranie wrażenia ruchu, który rozpoznajemy poprzez kontury przemieszczającego się obiektu. Jednym z przykładu są 4 koła (link), kiedy skupimy uwagę na jednym pozostałe 3 „kręcą się”.

Podobne zasady dezorientacji wykorzystuje zebra, która w czasie ruchu nie posiada wyraźnie zarysowanych konturów. Jej długie i przekątne biało-czarne pasy na karku dają sprzeczne sygnały z pozostałymi, w ten sposób utrudniają obserwację potencjalnej ofiary przez drapieżników.

Takie wytłumaczenie faktycznie ma sens.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.