Dlaczego zebra ma paski
Dlaczego zebra ma paski (pixabay.com)

Świat zwierząt wciąż pozostaje tajemniczy i niezbadany. Za pewne pozostanie tak jeszcze przez bardzo długi czas ze względu na ogromną różnorodność świata fauny. Każde ze zwierząt cechuje się czymś niezwykłym i unikatowym, posiada przy tym swój indywidualny sposób zachowania. Pod lupę weźmiemy zebry, nie te na drogach.

Po co zebrze paski?

Naukowcy w swoich studiach sugerują, że to z powodu lepszego maskowania i kamuflażu w czasie przemieszczania się. Tylko jak to wytłumaczyć, skoro kolory bardzo rzucają się w oczy i wcale nie zlewają się z tłem. Naukowcy stworzyli teorię,  że te kolory mają oślepiać i dezorientować drapieżników.

Aby udowodnić tę tezę stworzono symulację komputerową, zebry która sobie biegnie, w ten sposób można zaobserwować powstanie optycznej iluzji w czasie biegu tego zwierzęcia. Oceńmy to sami.

Być może coś w tym jest, ale chyba wybraliśmy zła perspektywę. Załóżmy biegniemy za zebrą i widzimy mieniący się zad, który w czasie biegu powoduję zamieszanie w oczach drapieżnych kotów i mniejszych insektów. Wyniki swoich obserwacji naukowcy przedstawiają w dzienniku Zoology. Jest to ciekawe zagadnienie, ze względu na charakterystyczną maść tych zwierząt, która sprawiała o ból głowy ewolucjonistów.

Co dotychczas sądzono?

Obecne teorie mówią, że zebrze po to są potrzebne paski, aby ta mogła się komunikować i żeby lepiej ukrywać się w buszu i innych trawiastych terenach. Pasy te miały tworzyć właśnie wspomniane iluzje optyczne, które mają milić potencjalnych drapieżników. Na czym polega dokładnie ta iluzja?

Paski na zebrze i złudzenie optyczne
Paski na zebrze i złudzenie optyczne (pixabay.com)

Zarówno ludzie jak i zwierzęta widzące w sposób horyzontalny posiadają coś co można nazwać – mechanizmem śledzenia ruchu. Układy nerwowe , które odpowiadają za odbieranie wrażenia ruchu, który rozpoznajemy poprzez kontury przemieszczającego się obiektu. Jednym z przykładu są 4 koła (link), kiedy skupimy uwagę na jednym pozostałe 3 „kręcą się”.

Podobne zasady dezorientacji wykorzystuje zebra, która w czasie ruchu nie posiada wyraźnie zarysowanych konturów. Jej długie i przekątne biało-czarne pasy na karku dają sprzeczne sygnały z pozostałymi, w ten sposób utrudniają obserwację potencjalnej ofiary przez drapieżników. Takie wytłumaczenie faktycznie ma sens.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.