Pochmurne niebo w marcu, wiosna

Parę dni z temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza wystarczająco rozgrzały nasze apetyty, na kolejne ciepłe dni. Aura jednak szybko przypomniała nam o tym, że to dopiero pierwsza dekada marca i na wyższe temperatury przyjdzie jeszcze czas. W najbliższych kilku dniach będzie chłodno, deszczowo i raczej pochmurno.

Zarówno piątek jak i sobota miną pod znakiem pochmurnej aury. W piątek na zachodzie zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego z opadami deszczu, a w sobotę przelotnie popada w całym kraju. Niestety do Polski napływać będzie raczej chłodne powietrze, gdyż temperatura jakoś nie będzie chciała przekroczyć 10 stopni Celsjusza. Na wschodzie na termometrach ujrzymy około 6-7 stopni, a na zachodzie do 8-9.

Jeszcze chłodniej od niedzieli…

Jeszcze zimniejsze powietrze zacznie docierać do Polski w niedzielę, gdy nasz kraj znajdzie się pod wpływem wyżu znad Estonii. Oznacza to napływ mas powietrza z dalekiej północy. Chłodnej aurze towarzyszyć będą chmury piętra niskiego stratus oraz słabe i lokalne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W niedzielę oraz w poniedziałek temperatura na przeważającym obszarze kraju nie przekroczy 5-6 stopni Celsjusza. Nocami zrobi się mroźno, gdyż temperatura może spadać do -3/-4 stopni, a lokalnie spadki mogą być większe.

Ocieplenie powinno nadejść już we wtorek, gdy napierające niże atlantyckie zmuszą wyż do ustąpienia i przemieszczenia się bardziej na wschód. Do Polski zaś z każdym następnym dniem zacznie napływać wyraźnie cieplejsze powietrze. Obecnie prognozy wskazują, że pod koniec przyszłego tygodnia na zachodzie może być do 18-19 stopni Celsjusza.