Słoneczna i ciepła wiosna

No i doczekaliśmy się. Już jutro, w środę 20 marca 2019 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Od tego dnia dzień jest już tylko dłuższy od nocy i pozostanie tak do przesilenia jesiennego, które w tym roku wypada 23 września.

Początek astronomicznej wiosny 2019

Uff, w końcu się udało i się doczekaliśmy! Wiosna w Polsce robi kolejne postępy i oby tak dalej. Trawa zaczyna się zielenić, kwitną krokusy i przebiśniegi, a lada moment cała reszta. Zatem śmiało można powiedzieć, że mamy wiosnę.

Szkoda, że na termometrach ta wiosna taka nijaka, ale cóż, tak dzieje się każdego roku, że już w marcu chciałoby się temperatur po 20 stopni. Na tę jednak przyjdzie jeszcze trochę poczekać, gdyż na dobrą sprawę, takie wartości temperatur są stałą regułą mniej więcej od przełomu kwietnia/maja.

Kwitnące krokusy na wiosnę

Kiedy początek astronomicznej wiosny 2019?

Początek astronomicznej wiosny ma miejsce w momencie, gdy Ziemia znajduje się w punkcie Wagi a Słońce w punkcie Barana. Oznacza to zrównanie długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną. Warto także podkreślić, że dokładna chwila rozpoczęcia wiosny za każdym razem jest nieco inna. Wynika to z faktu różnicy pomiędzy długością roku kalendarzowego (365 lub 366 dni), a pełnym obiegiem Ziemi wokół Słońca zajmuje, co zajmuje naszej planecie około 365.24 dnia.

W tym roku Słońce znajdzie się w punkcie Barana 20 marca dokładnie o godzinie 11:29, i dokładnie w tym momencie rozpoczyna się przesilenie wiosenne. Wiosna w kalendarzu, czyli kalendarzowa rozpocznie się 21 marca w czwartek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here