Zachód słońca w okresie wiosenno-letnim

Już dziś o 22:02 rozpoczniemy astronomiczną jesień. Porę roku, którą większość osób nie do końca darzy sympatią. Głównie dlatego, że przeważają raczej dni chłodne oraz deszczowe. Nie brakuje jednak dni z babim latem. Z racji, że dziś zakończymy również lato, sprawdźmy jak prezentowało się ono w tym roku.

Lato w normie i powyżej

Tegoroczne lato, jeśli chodzi o średnią temperaturę, dość mocno podzieliło nasz kraj. Północ kraju zapisała się z temperaturami w normie, zaś centrum, a zwłaszcza południe Polski było o 1-2 stopnie cieplejsze niż wskazuje na to norma wieloletnia. Wszystko przez dość częste spływy gorących mas powietrza z południa, które najwyższe temperatury przynosiły właśnie w tych regionach. Wystarczy spojrzeć na temperaturę maksymalną w okresie od 1 czerwca do końca sierpnia. W Gdańsku maksymalna temperatura wyniosła 29 stopni, zaś w Rzeszowie 35.9 stopni. Do tego najwięcej upalnych dni było na południu – blisko 15. Na samej północy takowych dni odnotowano… zero.

Mokro od zachodu po północ

W ostatnich miesiącach najwięcej deszczu spadło na zachodzie, północnym zachodzie i północy. Tam norma została przekroczona o około 70-80%. W centrum opady były w normie, zaś sucho było na południu i południowym wschodzie. Warto wspomnieć, że to właśnie na zachodzie i północnym zachodzie mieliśmy najwięcej burz, które często były gwałtowne.

Trudno określić, jakie naprawdę było tegoroczne lato. W niektórych miejscach okazało się ono upalne, w innych „normalne”, zaś w jeszcze innych chłodniejsze ze względu na częste opady. Najrozsądniej będzie napisać, że było to lato „normalne”, bez większych anomalii. A jaka będzie jesień? Długoterminowe prognozy wskazują, że będzie ona raczej chłodna i deszczowa, choć jak wiemy, tego typu prognozy lubią się nie sprawdzać.