Pochmurne niebo na przełomie sierpnia i września

Lipiec nie przyniósł nam prawdziwie wakacyjnej aury. I choć można było liczyć na kilka słonecznych i gorących dni, to niestety dłuższej fali upałów nie mieliśmy i w ciągu najbliższych 16 dni nie zanosi się na to, aby takowa przyszła. 

Niezbyt dużo opadów w ciągu najbliższych 10 dni

W perspektywie najbliższych 10 dni nie widać zbyt dużych sum opadowych. Mało opadów przewiduje model ECMWF, który największe sumy przewiduje w pasie od południowego zachodu, przez centrum po północny wschód kraju. Miejscami mogą dochodzić do 40 mm. Prawdopodobne jest jednak, że najwięcej deszczu będzie przy okazji burz.

Sumy opadów deszczu w ciągu najbliższych 10 dni ECMWF
Sumy opadów deszczu w ciągu najbliższych 10 dni ECMWF | źródło: windy.com

Inaczej przedstawia to model GFS, który przewiduje podobne sumy jak ECMWF, lecz jedynie w południowo wschodniej części Polski. Większe opady pokazuje dla północno zachodnich regionów kraju, lecz wciąż nie są to zbyt duże sumy. Krótko mówiąc, najbliższe 10 dni zapowiada się raczej sucho i więcej deszczu należy spodziewać się przy okazji burz. Możliwe są również fronty atmosferyczne, które jednak nie powinny przynieść znaczących opadów.

Sumy opadów deszczu w ciągu najbliższych 10 dni GFS
Sumy opadów deszczu w ciągu najbliższych 10 dni GFS | źródło: windy.com

Upały możliwe na początku sierpnia

A co jeśli chodzi o temperatury? Aktualne prognozy wskazują na chwilowe ocieplenie w nadchodzący weekend, po czym na chwilę się ochłodzi. Większego napływu gorących mas powietrza należy spodziewać się najpierw na przełomie lipca i sierpnia, a następnie po chwilowym ochłodzeniu, na początku sierpnia ale niestety, na ten moment wygląda na to, że nie będzie to fala upałów, która miałaby trwać dłuższy czas.

Prognozowane temperatury dnia 29 lipca wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury dnia 29 lipca wg. modelu GFS | źródło: wxcharts.com
Prognozowane temperatury dnia 31 lipca wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury dnia 31 lipca wg. modelu GFS | źródło: wxcharts.com
Prognozowane temperatury dnia 5 sierpnia wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury dnia 5 sierpnia wg. modelu GFS | źródło: wxcharts.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here