Konwekcja, chmury kłębiaste burza

Za nami pierwsza dekada czerwca, która miejscami okazuje się bardzo mokra i burzowa. Na razie brakuje gorących dni, ale w najbliższym czasie to się zmieni. O ile na wschodzie kraju sytuacja hydrologiczna wróciła do normy, tak na zachodzie nadal jest sucho. Prognozy są obiecujące.

Mokro na wschodzie i południowym zachodzie

Pierwsze dni czerwca okazały się mokre na wschodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie niemal już spadła norma dla miesiąca czerwca, która wynosi około 60-70 mm deszczu.

Suma opadów deszczu w pierwszej dekadzie czerwca
Suma opadów deszczu w pierwszej dekadzie czerwca grafika meteomodel.pl

Niestety na mapie nadal pojawiają się białe plamy, czyli miejsca gdzie w tym miesiącu nie spadła ani kropla deszczu. Najbliższe dni mogą zmienić sytuację hydrologiczną, która na zachodzie kraju i częściowo w centrum jest trudna. Poza suszą atmosferyczna występuje susza hydrologiczna (niski poziom wody w rzekach).

Obszar występowania suszy hydrologicznej
Obszar występowania suszy hydrologicznej. Grafika METEO IMGW-PIB

Opady deszczu w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca

Sumy opadów, które wystąpią w najbliższych dniach są trudne do przewidzenia, z uwagi na fakt, że będą przede wszystkim pochodzenia burzowego. Komórki burzowe cechują się zmiennością intensywności zjawisk, a to oznacza, że dają nierównomierne sumy opadów.

Analizując wyliczenia modeli pogodowych musimy pamiętać o znacznej skali błędu. W najbliższych dniach burze występować będą przede wszystkim w południowej części kraju, także na zachodzie. Najmniej szans na deszcz wystąpi na północy Polski.

Prognoza sumy opadów deszczu do 20 czerwca
Prognoza sumy opadów deszczu do 20 czerwca

Model ECMWF prognozuje dość suche centrum i wschód kraju, gdzie w ostatnich dniach padało bardzo dużo. Wyliczenia modelu wskazują na mokre południe i zachód kraju, ostatecznie sumy opadów są dość trudne do przewidzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lokalnie sumy opadów będą dużo większe od prognozowanych i nie będą równomierne (wciąż pozostaną miejsca, gdzie będzie bardzo sucho).

Prognoza sumy opadów do 20 czerwca
Prognoza sumy opadów do 20 czerwca model GFS

Zupełnie inne rozmieszczeni sumy opadów prognozuje model GFS. Obszar, który boryka się z suszą hydrologiczną nadal pozostanie z niedoborem opadów.

Prognoza modelu GFS obejmująca okres do 26 czerwca wciąż wskazuje na podtrzymanie suszy w regionach najbardziej dotkniętym zjawiskiem.

Prognoza sumy opadów do 26 czerwca
Prognoza sumy opadów do 26 czerwca model GFS

Temperatura w kolejnych dniach czerwca, gorąco z pojedynczymi upalnymi dniami

Najbliższe dni czerwca będą gorące i nawet upalne, co powinno ucieszyć entuzjastów temperatur ponad 30 stopni Celsjusza. Dni z tak wysokimi temperaturami będzie jednak mało. Gorąco i upalnie zapowiada się najbliższy piątek i sobota, a na kolejną falę gorąca poczekamy do przyszłego weekendu.

Prognoza temperatury maksymalnej piątek 19 czerwca
Prognoza temperatury maksymalnej piątek 19 czerwca model ECMWF

Model ECMWF prognozuje około 30 stopni Celsjusza na zachodzie kraju i to przed nadejściem chłodnego frontu atmosferycznego. Jeśli prognoza nie uległa by zmianie to temperatura mogłaby wzrosnąć do 32-33 stopni.

Model GFS nie prognozuje tak wysokich temperatur, a po 23 czerwca okres wyraźnie chłodniejszej aury, z temperaturami w okolicach 20 stopni Celsjusza i przelotnymi opadami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here