Słoneczna, ale bezśnieżna zima
Słoneczna, ale bezśnieżna zima (pixabay.com)

Jak nie było zimy w naszym kraju, tak dalej nie ma. I niestety nie zanosi się na większe zmiany. Z każdym dniem przybliżamy się do wiosny, a co za tym idzie, maleją szanse na jeszcze jakąkolwiek zimę w tym roku. Sprawdźmy jednak jaka pogoda czeka nas w ciągu najbliższych 16 dni.

Po 20 lutego więcej opadów

W ciągu najbliższych kilku dni opadów w naszym kraju będzie stosunkowo niewiele. Sumy będą opiewać na poziomie 5-10 mm.

Prognozowane sumy opadów
Prognozowana suma opadów do 22 lutego 2020. Grafika wxcharts.com

Po 22 lutego nad naszym krajem częściej będą gościć fronty atmosferyczne, a co za tym idzie, sumy opadowe wzrosną, miejscami znacząco.

Na południu i północy kraju sumy opadów na początku marca będą wynosiły do 50-60 mm. W centralnej Polsce będzie to mniej, w okolicach 20-25 mm.

Prognozowane sumy opadów
Prognozowana suma opadów do 2 marca 2020. Grafika wxcharts.com

Temperatury powyżej normy

W najbliższych 16 dniach temperatury będą raczej powyżej normy. Zwłaszcza w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Na przełomie lutego i marca, na północy kontynentu znacznie się ochłodzi, a co za tym idzie, również do Polski zacznie spływać chłodniejsze powietrze. Ogólnie jednak i tak będzie cieplej niż powinno.

Anomalia temperatury maksymalnej 17 lutego 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 17 lutego 2020. Grafika
Anomalia temperatury maksymalnej 2 marca 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 2 marca 2020. Grafika

Bez ataku śnieżyc

Niestety, wygląda na to, że do końca lutego śniegu będzie jak na lekarstwo lub w ogóle go nie będzie. Śnieg będzie jedynie w górach, poza tym na nizinach białego puchu nie będzie. Jedynie w okolicach 23 lutego może poprószyć na północnym wschodzie i możliwe, że na moment się tam zabieli.

Prognozowana pokrywa śnieżna nocą z 22 na 23 lutego 2020
Prognozowana pokrywa śnieżna nocą z 22 na 23 lutego 2020. Grafika wxcharts.com

Temperatury bez wielkich zmian

Poza cieplejszym incydentem, który będziemy mieli w niedzielę i w poniedziałek, przez kolejne dni temperatury będą bez większych zmian. Nie spodziewamy się wielkiego ocieplenia, ani ochłodzenia. Z reguły na termometrach będziemy mieli wartości w okolicach 2-6 stopni, nocami miejscami przymrozki.

Niestety, wygląda na to, że w tym roku prawdziwej zimy już nie ujrzymy. Nawet jeśli w marcu pojawi się jakiś atak zimy, to będzie on zapewne co najwyżej kilkudniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here