Ulewa i przelotne opady latem (lipiec i sierpień)

Minęła pierwsza dekada lipca, a lato jakby nie takie jakie być powinno. Na razie dni z upałem mieliśmy jak na lekarstwo i wygląda na to, że w najbliższym czasie niewiele się w tym względzie zmieni.

Pierwsza dekada lipca lokalnie mokra

Lipiec tradycyjnie najbardziej mokry jest w regionach górskich. Większe sumy opadów zanotowaliśmy w miejscach, gdzie przeszły aktywne komórki burzowe. Najprawdopodobniej lipiec zapisze się jako miesiąc z sumą opadów poniżej normy.

Suma opadów w pierwszej dekadzie lipca
Suma opadów w pierwszej dekadzie lipca | Źródło danych: imgw.pl, autor mapy: meteomodel.pl

Kolejna dekada lipca będzie sucha

Najbliższe dni pod względem opadów deszczu nie zapowiadają się obiecująco. O ile na wschodzie deszczu nie brakuje (w czerwcu na wschodzie spadły nawet 2-3 normy opadów), tak na zachodzie kraju wciąż występuje posucha.

Prognoza modelu ECMWF wskazuje na bardzo suchą drugą dekadę, która wystąpi na zachodzie i częściowo w centrum.

Suma opadów deszczu w dniach 11-20 lipca 2020. Prognoza modelu ECMWF
Suma opadów deszczu w dniach 11-20 lipca 2020. Prognoza modelu ECMWF grafika widny.com

Zdecydowanie bardziej optymistycznie i korzystnie prezentuje się prognoza na podstawie amerykańskiego modelu pogodowego GFS.

Suma opadów deszczu w dniach 11-20 lipca 2020. Prognoza modelu GFS
Suma opadów deszczu w dniach 11-20 lipca 2020. Prognoza modelu GFS grafika widny.com

Największe sumy opadowe wystąpiłyby na południowym wschodzie oraz na północy kraju. Najbardziej deszcz potrzebny jest na zachodzie Polski. Najprawdopodobniej prognozy modelu GFS są przeszacowane. W najbliższych dniach przynajmniej 2-3 fronty atmosferyczne z burzami wędrować będą nad Polską, w związku z tym sumy opadowe są bardzo trudne do przewidzenia.

Nadchodzą upały? Dopiero w trzeciej dekadzie lipca

Najbliższe dni nie zapowiadają bardzo wysokich temperatur. Spodziewamy się napływu polarnomorskich mas powietrza, a więc rześkich poranków i niezbyt ciepłych dni. Na pewno zawiedzione będą osoby, które w tym czasie planują wypoczynek nad Polskim morzem. Niestety będzie zimno i wietrznie.

Więcej ciepłych dni spodziewamy się pod koniec drugiej dekady lipca. Wówczas osłabnie wpływ oceanu Atlantyckiego, a powietrze z racji wysoko operującego słońca będzie szybko się nagrzewać. Temperatura może wzrastać do 27-28 stopni Celsjusza.

Temperatura maksymalna 27 lipca 2020
Temperatura maksymalna 27 lipca 2020. Model GFS grafika wxcharts.com

Upalnych mas powietrza nad Polską spodziewamy się w okolicach 24-25 lipca. Prognozy pogody wskazują, że od tego momentu z każdym dniem ma być coraz cieplej. Grafika powyżej wskazuje na upały dochodzące do 32 stopni Celsjusza 27 lipca. Napływ zwrotnikowego powietrza związany będzie z frontem atmosferycznym, zatem prawdopodobnie temperatura może wzrosnąć do 34-35 kresek powyżej zera.

Czy będzie to dłuższa fala upałów, na chwilę obecną wyliczenia modeli na to nie wskazują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here