Słoneczna i ciepła wiosna

Za nami pierwsza dekada kwietnia, która zapisuje się jako ciepła i sucha. Niestety powtarza się sytuacja sprzed roku, gdy już na starcie wiosny musimy się zmagać z suszą. Prognozy na najbliższe dni są mało optymistyczne. Kiedy spadnie więcej deszczu?

Susza znacznie się pogłębiać

O trudnej sytuacji hydrologicznej i pogłębiającej się suszy pisaliśmy kilka dni temu. Niestety nadchodzące dni nie przyniosą większych opadów. Spodziewamy się wyżowej i suchej aury.

Zobacz: Koronawirus niejedynym problemem? Bardzo zła sytuacja hydrologiczna na terenie Polski

Prognoza modelu ECMWF nie pozostawia wątpliwości, w najbliższych dniach będzie sucho. Opady wprawdzie wystąpią, ale będą skąpe i nie wyrównają one deficytu deszczu, którego także było mało w marcu.

Suma opadów deszczu w ciągu najbliższych 3 dni:

Suma opadów deszczu w ciągu najbliższych 3 dni
Suma opadów deszczu w ciągu najbliższych 3 dni

Suma opadów deszczu w ciągu najbliższych 5 dni:

Suma opadów deszczu w ciągu najbliższych 10 dni:

Obecnie najgorsza sytuacja panuje w centrum i na zachodzie. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, to do 20 kwietnia na zachodzie Polski spadnie około 5% normy opadów.

Prognoza sumy opadów według modelu GFS do 20 kwietnia
Prognoza sumy opadów według modelu GFS do 20 kwietnia. Grafika wxcharts.com

Podobnie niekorzystnie sytuację hydrologiczną nad Polską przewiduje model GFS. Najgorsza susza w kwietniu wystąpiłaby na zachodzie Polski oraz w niezmiennie w centrum. Na wschodzie i południu spadłoby około 30-40% normy opadów.

Lepiej pod względem opadów prezentuje się ostatnia dekada kwietnia. Przynajmniej na południu wystąpią opady w normie. W centrum i na wschodzie spadłoby około 40-60% normy opadów (wariant optymistyczny). Na zachodzie i północnym zachodzie sytuacja będzie niezwykle trudna.

Prognozowana suma opadów deszczu do 25 kwietnia według modelu GFS

Temperatury do 25 kwietnia

W prognozowanym okresie spodziewamy się przygruntowych przymrozków, które mogą wystąpić w najbliższych nocach.

W przyszłym tygodniu z poniedziałku na wtorek nad Polską ma przemieszczać się aktywny front z opadami deszczu i burzami. Za frontem ma spłynąć zimne powietrze z północy, wówczas przymrozek może wystąpić także na wysokości 2 metrów i wynieść do -3/-4 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie potrwa 3 dni, a po nim ponownie zacznie się robić ciepło, a nawet gorąco. W sobotę 18 kwietnia model ECMWF przewiduje wystąpienie temperatur dochodzących do 26-28 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury 18 kwietnia model ECMWF

Zupełnie odmienną prognozę prezentuje model GFS, który dla analogicznego dnia prognozuje napływ arktycznych mas powietrza.

Prognoza temperatury 18 kwietnia model GFS

Pomimo różnic w prognozach dotyczących temperatury w jednym wypadku modele są zgodne. Padać ma mało i jest to ogromnie niepokojące. Jeśli nie zacznie padać do końca kwietnia, wówczas może grozić nam znacznie poważniejsza susza niż rok temu.

Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe obarczone są sporym marginesem błędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here