Maj, przyroda budzi się do życia
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Najbliższe dni ciepłe, ale od 11 maja rozpocznie się głębsze ochłodzenie, które potrwa kilka dni. Noce będą zimne z przymrozkami. Powrót wysokich temperatur dopiero koło 20 maja. Wystąpią burze i opady deszczu.

Opady deszczu w maju. Ile będzie padać?

Trwający właśnie weekend przyniesie suchą aurę, a opady będą lokalne i wystąpią miejscami na zachodzie oraz południowym zachodzie. Aktywnej strefy z opadami deszczu i wbudowanymi burzami spodziewamy się w poniedziałek. Opady powoli wędrować będą w głąb kraju.

Prognoza natężenia opadów deszczu model UM poniedziałek 11 maja godzina 14
Prognoza natężenia opadów deszczu model UM poniedziałek 11 maja godzina 14. Grafika mapy.meteo.pl

Za frontem spłynie arktyczna masa powietrza. O gwałtownym ochłodzeniu i spodziewanych opadach śniegu pisaliśmy w ostatniej prognozie.

Zobacz: Atak zimy w maju. Prognozowane opady śniegu i silne przymrozki. Zimni ogrodnicy ze znaczą anomalią

Suma opadów w ciągu najbliższych 10 dni według modelu ECMWF wygląda dość obiecująco. Najmniej deszczu według prognozy modelu spadnie na północnym zachodzie, a najwięcej na południowym zachodzie Polski.

Prognozowana suma opadów do 17 maja model ECMWF
Prognozowana suma opadów do 17 maja model ECMWF

Sumy opadów deszczu na południowym zachodzie mogłyby wynieść nawet 50-60 mm na metr kwadratowy. Opady pozwoliłyby znacząco załagodzić suszę i poprawić sytuację hydrologiczną w Polsce.

Podobny rozkład opadów deszczu przewiduje model GFS. Do 17 maja największe sumy opadów deszczu wystąpią na południowym zachodzie, częściowo na zachodzie, w centrum i na wschodzie kraju.

Prognozowana suma opadów deszczu do 17 maja model GFS
Prognozowana suma opadów deszczu do 17 maja model GFS

Najgorzej pod względem opadów prezentuje się północny wschód i zachód, gdzie opady tego rzędu są stanowczo niewystarczające.

Prognozowana suma opadów deszczu do 23 maja model GFS
Prognozowana suma opadów deszczu do 23 maja model GFS

Do 23 maja sumy opadów deszczu mogą dochodzić do 50-60 mm (dla okresu od 8 do 23 maja). Z kolei na północy nadal występowałby spory niedobór wody.

Modele ponadto przewidują kilka frontów atmosferycznych, które docierałyby do Polski z południa (co będzie konsekwencją napływu zimnych mas powietrza). Fronty z tej części Europy zazwyczaj są bardzo wydajne opadowo. Wystąpią także bure, które najczęściej przechodzić będą na południu kraju.

Temperatura w maju. Wystąpią przymrozki. Upałów nie widać

Po ciepłym weekendzie czeka nas gwałtowne ochłodzenie, które rozpocznie się w poniedziałek, a we wtorek obejmie już cały kraj. Niestety każdego poranka spodziewamy się przymrozków, które potrwają przynajmniej do niedzieli 17 maja. Przy gruncie może być do -5/-6 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że przymrozki wystąpią również na wysokości 2 metrów.

Przymrozki prognozowane 13 maja model UM
Przymrozki prognozowane 13 maja model UM. Grafika mapy.meteo.pl

W okresie do 17 maja trudno liczyć na temperatury dochodzące do 20 stopni Celsjusza (poza poniedziałkiem 11 maja na południu i wschodzie może być nawet 27-28 stopni Celsjusza). Ochłodzenie będzie głębokie i potrwa przynajmniej kilka dni.

Dopiero w piątek 15 maja temperatura na zachodzie wzrośnie do 16-17 stopni, lecz na wschodzie wciąż będzie zaledwie 12-13 kresek ciepła. Z każdym kolejnym dniem powinno być cieplej.

Temperatura maksymalna 22 maja model GFS
Temperatura maksymalna 22 maja model GFS

Bardzo obiecująco wyglądają prognozy na 22 maja, gdy na zachodzie kraju zrobi się wręcz letnio, z temperaturą w pobliżu 30 stopni Celsjusza. Napływ cieplejszych mas powietrza poprzedni nadejście chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie burze.

Wszystko wskazuje na to, że ostatnie dni maja wrócą do dobrze nam znanego trendu, który utrzymuje się od dłuższego czasu, a więc wysokich temperatur i opadów głownie pochodzenia burzowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here