Ciepła i słoneczna pogoda w maju

Prezentujemy prognozę długoterminową na maj 2020. Temperatura zapowiada się niewiele ponad normę wieloletnią. Sumy opadów mogą być większe i załagodzić suszę. Pojawią się burze, które mogą być gwałtowne. Upały raczej w drugiej połowie miesiąca.

Temperatury w maju 2020

Prognozy sezonowe na maj nie zaskakują pod względem temperatury. Zarówno model wydający prognozy sezonowe CFSv2 oraz ECMWF wskazują na możliwość wystąpienia dodatniej anomalii termicznej.

Pogoda długoterminowa maj 2020

Poniżej prognoza modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa maj 2020 model ECMWF
Pogoda długoterminowa maj 2020 model ECMWF. Grafika: effis.jrc.ec.europa.eu

W przypadku powyższych prognoz wartość odnosi się do całego miesiąca. Prognozy na krótsze okresy czasu wskazują na wręcz zimną pierwszą dekadę maja. Przymrozki mają występować także na wysokości 2 metrów i mogą być spore, nawet do -4/-5°C! Model GFS na pierwszą dekadę maja prognozuje ujemną anomalię termiczną.

Model GFS pierwsza dekada maja zapowiada się zimno

Zbierając do kupy wyliczenia modeli, wszystko wskazuje zatem na zimną pierwszą połowę miesiąca i gorącą drugą. To wskazywałoby na możliwość wystąpienia pierwszych upałów po 15 maja.

Opady deszczu w maju 2020

Prognoza sezonowa modelu CFSv2 wskazuje na kontynuację suszy w północno wschodniej części kraju, w centrum i na południu. W pozostałych regionach Polski opady miałyby być w normie, a na zachodzie i południowym wschodzie w ponad normę.Prognoza sezonowa na maj 2020

Znacznie mniej optymistycznie prezentuje się prognoza modelu ECMWF, który wskazuje na pogłębienie się suszy nad Polską. Szczególnie na zachodzie, częściowo w centrum oraz na południowym wschodzie Polski.

Prognoza sezonowa opadów na maj 2020 model ECMWFPrognozy opadów zazwyczaj się bardzo trudne, szczególnie gdy odnosimy prognozę do całego miesiąca. Z tego względu warto posiłkować się modelami, które wydają prognozy na krótsze okresy czasu.

Model GFS dość obiecująco zapowiada pierwszą dekadę miesiąca maja. Według wyliczeń modelu na przeważającym obszarze kraju ma spaść około połowy normy opadów dla maja (norma wynosi około 60 mm), a miejscami na północy nawet 75% normy. To by oznaczało, że pierwsza dekada maja będzie mokra.Prognoza sumy opadów model GFSWarto także skonfrontować prognozę modelu GFS z wyliczeniami modelu ECMWF, ale wyłącznie dla pierwszej dekady maja. Niestety w przypadku tego ostatniego modelu prognoza nie jest obiecująca.

Prognoza sumy opadów model ECMWFDo 10 maja spadnie około 25-35% normy opadów (przyroda potrzebuje znacznie więcej), najwięcej na krańcach wschodnich (blisko cała norma opadów).

Sumując całość informacji i bazując na wyliczeniach modeli (znając ich słabe strony), możemy ze sporą dozą ostrożność stwierdzić, iż maj w pierwszej połowie miesiąca zapisze się jako chłodny. Czekają nas spore przymrozki. Szansa na pierwsze upały pojawia się w drugiej połowie miesiąca.

Opadów spodziewamy się raczej o charakterze przelotnym i krótkotrwałym. W najbliższych dniach będzie wprawdzie padać i przejdą burze, ale będą regiony gdzie spadnie zaledwie kilka litrów deszczu. Ostatecznie maj powinien zapisać się jako miesiąc w normie pod względem opadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here