Burze nad Polską, ulewy i wichury

Z niepokojem patrzymy na sumy opadów na najbliższe 5 dni prognozowane przez model ECMWF, gdzie na południu kraju może spaść, w zależności od regionu od 50 do 100 mm deszczu. Jest to niezwykle groźna sytuacja, która w wielu miejscach może doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Nieco łagodniejszy w swoich prognozach jest model GFS, który przewiduje opad w tamtym regionie do 50 mm. Jak będzie kształtowała się pogoda w całej Polsce? Zapraszamy do zapoznania się z prognozą.

Poniedziałek

Początek tygodnia znów z burzami. Pojawią się one głównie na Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz na wschodzie Polski, gdzie nie wykluczamy powstania formacji liniowej. Konwekcja pojawi się również nad zagrożonymi rejonami południowej Polski – tam znów będzie padać. Ponadto burze mogą pojawić się również na Pomorzu. Na zachodzie oraz północnym wschodzie kraju do 25 stopni, w centrum i na południu lekko powyżej 20.

Wtorek

We wtorek burze ponownie możliwe na krańcach wschodnich. Wzmożona konwekcja pojawi się również w Wielkopolsce oraz na Kujawach. W całym kraju w okolicach 20 stopni. Najcieplej na zachodzie – 22 stopnie, najchłodniej nad morzem – 16 kresek powyżej zera.

Środa

W środę burze i silny opad deszczu pojawią się ponownie na południu Polski. Jeżeli prognozy się utrzymają po raz kolejny będziemy świadkami podtopień oraz powodzi błyskawicznych. Na południu w strefie burz i opadów temperatura nie przekroczy 18 stopni. Z kolei na pozostałym obszarze Polski temperatury w okolicach 25 stopni. Nad morzem – 20.

Czwartek

W czwartek słabe burze możliwe na południowym wschodzie Polski. Ponadto zachmurzenie małe i umiarkowane. Najcieplej na północnym zachodzie Polski – do 27 stopni. W centrum i na Mazowszu od 23 do 25 stopni. Podobne temperatury na wschodzie Polski. Odrobinę chłodniej na południu, lekko powyżej 20.

Piątek

W piątek burze możliwe niemal w całym kraju. Kolejny raz mocniej popada, mogą pojawić się lokalnie opady małego gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Na zachodzie, północy oraz wschodzie kraju temperatury w okolicach 27 stopni. Chłodniej na Ziemi Łódzkiej 22 stopnie, na południu w okolicach 25.

Weekend

W sobotę słabe burze i opady pojawią się głównie na południu kraju, termometry w tamtym kraju nie przekroczą 22-23 stopni powyżej zera. Natomiast nad pozostałym obszarem Polski cieplej. W okolicach 27 stopni. Z kolei w niedziele burze pojawią się głównie nad wschodnią Polską. W niedziele na zachodzie temperatury osiągną 29 stopni, lokalnie jest szansa na 30. W strefie gdzie możliwe są burze oraz opady w okolicach 22 kresek powyżej zera. Z kolej na północy, w centrum oraz na południu – w okolicach 25 stopni.

Przysłowie na ten tydzień

Jak się święty Jan obwieści, takich będzie dni trzydzieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here