Przelotne opady śniegu o charakterze śnieżyc. Konwekcja w zimie nad Polską
Przelotne opady śniegu o charakterze śnieżyc. Konwekcja w zimie nad Polską. Autor "lbmtt"

Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Z hucznych zapowiedzi mainstreamowych mediów nici – nie ma zimy 30-lecia, a jak zapowiada się luty? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Najbliższe dni

Prognozowana temperatura powietrza 5 lutego
Prognozowana temperatura powietrza 5 lutego | Źródło: meteomodel.pl
Prognozowana temperatura powietrza 6 lutego
Prognozowana temperatura powietrza 6 lutego | Źródło: meteomodel.pl
Prognozowana temperatura powietrza 7 lutego
Prognozowana temperatura powietrza 7 lutego | Źródłó: meteomodel.pl

Modele numeryczne od środy widzą ochłodzenie. Jednakże nie będzie to potężny spływ zimnych mas powietrzna arktycznego. W nocy przymrozki bądź mróz. W ciągu dnia na wschodzie mogą utrzymywać się ujemne temperatury. W górach oczywiście chłodniej – tam również spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej.

Średnia suma opadów do 12 lutego 2020 roku
Średnia suma opadów do 12 lutego 2020 roku | Źródło: meteomodel.pl

Aktywny Atlantyk i ośrodki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi przemierzającymi Polskę będą gwarantowały opady deszczu. Tutaj możemy doszukiwać się pozytywów. Po ostatnich opadach deszczu oraz śniegu w wielu rzekach stan wody podniósł się, a wraz z prognozowanymi opadami deszczu trend będzie kontynuowany. Spływ suchych i arktycznych mas powietrza mógłby zdecydowanie pogorszyć, i tak już słabą, sytuację hydrologiczną w Polsce – na wielu rzekach obserwowany były bardzo niskie stany. Jeśli chodzi o wielkość opadów, w Łodzi, prognozowana suma do 12 lutego wynosi około 33 mm – dla porównania średnia w okresie 1981-2010 wynosi 32.1 mm (źródło: pogodynka.pl). Podobnie wygląda to w wielu innych miastach Polski, więc przynajmniej na razie możemy nastawić się na deszczową, jesienną aurę w lutym.

Prognozowana anomalia temperatury w lutym

Prognozowana anomalia temperatury - Luty 2020
Prognozowana anomalia temperatury – Luty 2020 | źródło: tropicaltidbits.com

Prognozowane anomalie temperatury na obecny miesiąc na pewno nie zadowolą miłośników zimy. Widzimy zdecydowanie dodatkowe trendy, w północno wschodniej Polsce osiągające ponad 5 stopni. Generalnie zima będzie w odwrocie w całej Europie – brak ujemnej anomalii na całym kontynencie. Nagrzany i bardzo aktywny Ocean Atlantycki w tym sezonie nie pozwala do rozwinięcia silnych ośrodków wyżowych nad Skandynawią czy Rosją, które co roku przynosiły w Polsce ujemne temperatury. Aktywność Atlantyku w Polsce będzie odznaczała się opadami deszczu, silniejszym wiatrem oraz dodatnim temperaturami.

Prąd strumieniowy

Prąd strumieniowy nad Europą 11 lutego 2020
Prąd strumieniowy nad Europą 11 lutego 2020 | Źródło: https://climatereanalyzer.org/

W wyniku różnicy ciśnień między północną, a południową Europą możliwym scenariuszem jest rozwój prądu strumieniowego. W takim środowisku niewykluczonym jest powstanie kilku głębokich ośrodków niskiego ciśnienia – z większą ilością opadów oraz z silnym wiatrem. W takich warunkach mogą pojawić się również burze.

Podsumowanie

Tegoroczny luty zapowiada się przede wszystkim deszczowo oraz wietrznie. W pierwszej połowie zimy nie wykluczamy spływu odrobinę chłodniejszych mas powietrza, które mogą przynieść mróz w ciągu dnia na wschodzie Polski, natomiast modele numeryczne przewidują dodatkową anomalie temperatury. Co cieszy – na pewno prognozowane opady deszczu, który w jakiś sposób będą rekompensować brak pokrywy śnieżnej w naszym kraju. Miłośnicy zimy będą musieli udać się w góry, gdzie śniegu nie powinno zabraknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here