Słoneczna i ciepła pogoda w marcu
Słoneczna i ciepła pogoda w marcu. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Przed nami marzec, który bardzo często przynosi przejściową aurę. Mimo, że jest to miesiąc kojarzony z wiosną, to z reguły jest chłodny, kapryśny i wietrzny. Marzec 2020 początkowo zapowiada się łagodnie. Dynamicznej aury spodziewamy się w drugiej połowie miesiąca.

Temperatury ponad normę

Pierwsza dekada miesiąca przyniesie temperatury wyraźnie przekraczające normę wieloletnią. Do naszego kraju, tak jak w poprzednich miesiącach docierać będą łagodne i ciepłe masy powietrza pochodzenia atlantyckiego.

Pierwsza dekada marca zapowiada się ciepło
Średnia anomalia temperatury maksymalnej pierwszej dekady marca. Grafika climatereanalyzer.org

Podobnej aury spodziewamy się w dalszej części miesiąca, a pierwsze wiosenne ciepło poczujemy w połowie miesiąca. Póki co trzeba będzie się liczyć z temperaturą w okolicy 5 stopni na wschodzie i 10 stopni Celsjusza na zachodzie. Nocami zaś możliwe są przymrozki.

Opady w normie, ale nie wszędzie

Początek miesiąca przyniesie opady w normie, a na krańcach zachodnich oraz na Kujawach będzie sucho. Głębokie niże atlantyckie wędrować będą nad północą częścią kontynentu, a to oznacza stabilną aurę w centrum Europy. Fronty atmosferyczne mogą docierać z południa kontynentu, a to oznacza duże sumy opadów.

Bardzo prawdopodobne, że południu i południowym wschodzie zaznaczy się mokry front atmosferyczny. Modele prognozują duże sumy opadów, nawet do 40-50 mm. Oznacza to bardzo mokry miesiąc na południu i wschodzie Polski. Poza opadami deszczu mogą wystąpić opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Suma opadów w pierwszej dekadzie marca
Suma opadów w pierwszej dekadzie marca. Grafika windy.com

Dalsza część miesiąca zapowiada się z większą sumą opadów, gdyż z zachodu do centrum Europy zaczną docierać mokre fronty atmosferyczne, które poza deszczem przyniosą również silniejsze porywy wiatru.

Suma opadów deszczu do 17 marca 2020
Suma opadów deszczu do 17 marca 2020. Grafika: wxcharts.com

Niestety fronty atmosferyczne zaciągać będą także chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Stąd bardzo możliwe, że także w drugiej połowie miesiąca będziemy musieli się liczyć z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

Mimo to, nadchodzący miesiąc zapowiada się z temperaturami powyżej normę wieloletnią. Z racji dużych sum opadów marzec zapisze się na ogół jako mokry, szczególnie na wschodzie i południu kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here