Zimowe święta Bożego Narodzenia
Zdjęcie (pixabay.com)

Święta już tuż tuż i do ostatniej chwili spoglądaliśmy na prognozy i kolejne aktualizacje modeli numerycznych. Niestety już od pewnego czasu nie było złudzeń co do utrzymania się zimowej aury, przynajmniej w części naszego kraju. Szykuje się odwilż i to całkiem spora.

Odwilż jeszcze przed świętami

Z zimowej aury mieszkańcy wschodniej i południowo wschodniej części kraju cieszyć się będą jeszcze dzisiaj oraz jutro. Na zachodzie kraju śnieg, jeśli się pojawiał to dotychczas utrzymywał się zaledwie kilka godzin.

W dniu dzisiejszym nad Polską wędruje ciepły front, który przynajmniej w części kraju przyniesie odwilż. Na wschodzie padać będzie jeszcze sam śnieg, lecz już w nocy opady zmienią się na opady samego deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Możliwa lokalna gołoledź.

W piątek dodatnie temperatury występować będą już w całym kraju, a śnieg zacznie bardzo szybko się topić. Do wieczora pozostanie go już bardzo mało. Temperatura wyniesie od 2-3°C na wschodzie, do 5-6°C na zachodzie. Miejscami na południu i południowym wschodzie popada przelotnie deszcz lub śnieg.

Sobota to kolejna dawka opadów i jeszcze wyższych temperatur na zachodzie do 7-8°C. Zrobi się do tego bardzo wietrznie. Na zachodzie padać będzie deszcz, a na wschodzie przejściowo wystąpią opady śniegu, które szybko przejdą w opady samego deszczu. Rano na wschodzie możliwy jeszcze słaby mróz, lecz wieczorem oraz w nocy temperatura wzrośnie do 4-5°C.

Święta jednak jesienne

Pogoda na Wigilię Bożego Narodzenia

W wigilię spodziewamy się wietrznej, deszczowej, ale ciepłej aury. W całym kraju popada przelotnie deszcz. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na północnym wschodzie, do 7-8°C w pozostałych regionach. Wiatr silny z kierunków zachodnich w porywach do 50-60 km/h.

Pogoda na Boże Narodzenie

Wciąż ciepło, na ogół do 6-8°C, opady deszczu wystąpią na północy. Chwil ze słońcem również mało i te wyjrzy tylko na południu. Nadal wietrznie, w porywach do 40-50 km/h.

Pogoda na Świętego Szczepana

Drugi dzień świąt przyniesie bardziej słoneczną aurę i to w całym kraju. Najwięcej chmur na północy, choć lokalnie w centrum i na południu mogą wystąpić chmury stratus, które obniżą prognozowaną temperaturę. W górach powieje halny. Temperatura wyniesie od 4-5°C na północy, przez 6-7°C w centrum, do 8-9°C na południu.

Święta w poprzednich latach

Wygląda na to, że tradycja jesiennych świąt Bożego Narodzenia nie jest nowa i odwilż w ostatniej dekadzie grudnia jest czymś normalnym. Zwrócił na to uwagę nasz czytelnik Adrian, który przesłał krótkie, ale jakże wymowne zestawienie pogody na święta Bożego Narodzenia:

 • 2016 odwilż
 • 2015 odwilż
 • 2014 odwilż
 • 2013 odwilż
 • 2012 odwilż
 • 2011 odwilż
 • 2010 zima
 • 2009 odwilż
 • 2008 zima
 • 2007 odwilż
 • 2006 odwilż

Kończąc nieco humorystycznie, w derbach pogodowych w okresie Bożego Narodzenia dla ostatnich 11 lat wygrywa jesień, bilansem 9 do 2.