Ponad 1500 mieszkańców miejscowości Boquiñeni i Pradilla zostało ewakuowanych z powodu wylania rzeki Ebro.

25 lutego Pireneje zostały „zasypane” 2 metrową warstwą śniegu. Tak ekstremalne opady wywołane zostały przez współpracę wyżu Azorskiego i niżu „Winfried”. Oba ośrodki przyczyniły się do intensywnego spływu chłodnego i wilgotnego powietrza w rejon Pirenejów.

Intensywne opady śniegu w Pirenejach (fot: Météo Pyrénées)
Intensywne opady śniegu w Pirenejach (fot: Météo Pyrénées)

Po krótkim zimowym epizodzie przyszło ocieplenie, które wraz z opadami deszczu zaczęło topić zakumulowany śnieg. Na efekt w postaci powodzi nie trzeba było długo czekać. Już w sobotę zalanych zostało 20 tys. hektarów ziemi w prowincji Aragonia. Pod wodą znalazła się m.in. gmina Novillas, a ze względów bezpieczeństwa zamknięto również część autostrady w Pampelunie.

Rwąca rzeka Ebro zmusiła do ewakuacji mieszkańców miejscowości Boquiñeni i Pradilla. W sobotę w Pradilli poziom wody w rzece Ebro osiągnął 810cm. To już trzecia ewakuacja mieszkańców tej miejscowości w przeciągu dwudziestu lat.

W prowincji Nawarra i Aragonia zamkniętych zostało wiele dróg. Z powodu zagrożenia lawinowego i fatalnych warunków drogowych, zamknięta została droga NA-137, która łączy Hiszpanię z Francją. Poniżej prezentujemy krótki materiał wideo, obrazujący skalę powodzi w tych regioniach.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.