Groźne burze nad Polską

Wystąpienia bardzo groźnych zjawisk burzowych spodziewamy się w poniedziałek. Do Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, który w konfrontacji ze zwrotnikowymi masami powietrza przyniesie nam niszczycielskie burze.

Początek dnia przyniesie większe zachmurzenie tylko na północnym zachodzie kraju, gdzie też może słabo popadać deszcz. W pozostałych regionach będzie upalnie i słonecznie.

Gdzie i z jaką siłą zagrzmi w poniedziałek?

mapka zjawisk pogodowych nowa-compressed

Niestety w drugiej części dnia dojdzie do rozwoju chmur burzowych, które mogą okazać się niszczycielskie. Spodziewamy się, że nad Polską powstaną liczne komórki burzowe, w tym super komórki, które będą się łączyć w większe i bardziej zwarte struktury. W czasie burz spodziewamy się wystąpienia bardzo silnych podmuchów prostoliniowego wiatru (zjawisko downburst), dochodzącego lub przekraczającego 100 km/h, opadów gradu do 4-5 cm oraz ulew, w czasie których może spaść do 40 mm deszczu na metr kwadratowy deszczu.

Niestety istnieje dość duże ryzyko zejścia trąby powietrznej w strefie ryzyka wystąpienia burz bardzo silnych i ekstremalnie silnych.