Jeszcze tylko dzisiaj i jutro będziemy mieli do czynienia z pogodą na pograniczu jesieni i zimy. Obecnie przez Polskę wędruje front atmosferyczny z opadami przede wszystkim śniegu, choć miejscami może to być opad mieszany. Na pewno lokalnie się zabieli, a do tego może występować mróz.

Gdzie obecnie występują opady śniegu? To pokazuje grafika z radaru opadów:

radar opadów
Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka/

Obecnie front powoli przemieszcza się w kierunku południowo wschodnim. W ciągu godziny rozpada się w pozostałych województwach centralnych, nieco później opady dotrą nad wschód i południowy wschód.

kam0109_0_0
Opady śniegu w okolicy Konina

Występują przede wszystkim opady śniegu, które są na tyle intensywne, że śnieg delikatnie „przybiela”. Niestety z racji dodatnich temperatur w zachodniej części kraju śnieg na pewno się stopi. Zdecydowanie korzystniejsza sytuacja jest na wschodzie Polski, gdzie panuje lekki mróz. Jednak pokrywa śnieżna, która dzisiaj się pojawi będzie raczej symboliczna.

W kolejnych dniach ocieplenie

Ochłodzenie potrwa zaledwie parę dni. Już w czwartek do Polski wkroczą aktywne fronty atmosferyczne, które sprowadzą nam wyraźnie cieplejsze powietrze i opady deszczu. Na zachodzie kraju temperatura przekroczy 10°C, zrobi się też wietrznie. Wszystko wskazuje na to, że ocieplenie potrawa do końca świąt.