W środę Portoryko nawiedził huragan „Maria”, który miał czwartą kategorię. Są ofiary śmiertelne, a cała wyspa jest pozbawiona prądu.

Najsilniejszy huragan od kilkudziesięciu lat

Szacuje się, że huragan „Maria” był najsilniejszym huraganem od co najmniej 85 lat. Prędkość wiatru momentami przekraczała 200 km/h. Początkowo, gdy huragan wchodził nad wyspę, wiatr osiągał nawet 250 km/h. Powalał on słupy energetyczne oraz wyrywał drzewa z korzeniami. Doprowadziło to do całkowitej utraty prądu, a to poważnie utrudnia prace ratunkowe. Ponadto dodatkowym utrudnieniem są powodzie.

Są ranni i ofiary śmiertelne

Niestety, nie obyło się bez osób zaginionych oraz ofiar śmiertelnych. Na tę chwilę wiadomo o 32 zabitych (w tym 15 ofiar na Dominikanie) oraz ok. 16 zaginionych. Poszukiwania cały czas trwają, a szacowanie strat wciąż trwa i trwać będzie jeszcze przez najbliższe kilkanaście dni.

Huragan słabnie

Największe straty „Maria” przyniosła w Portoryko. Potem huragan osłabł do trzeciej kategorii. Zaznaczył on swoją obecność również na Dominikanie. W piątek rano (czasu Polskiego) znajdował się on w pobliżu wysp Caicos i Turks. Według synoptyków, z biegiem godzin siła huraganu będzie słabła.

Trasa huraganu, źródło NHC