Trzęsieniee ziemi, zniszczony dom
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Bardzo silne trzęsienie ziemi nawiedziło Chile minionej nocy. Wstrząs według USGS miał siłę 8,3 magnitudy i okazał się dotychczas najsilniejszym w całym 2015 roku na świecie. Dotychczas potwierdzono śmierć 11 osób, setki tysięcy zostały ewakuowane w związku z możliwością wystąpienia fali tsunami.

Trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 22:54 UTC (16 września). Według USGS wstrząs miał siłę 8,3 magnitudy, a epicentrum znajdowało się 25 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Silne wstrząsy utrzymywały się przez parę minut i były odczuwalne w promieniu ponad 300 kilometrów. Następnie wystąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których część okazała się bardzo silna. Jak się później okazało, było to dotychczas najsilniejsze trzęsienie ziemi w 2015 roku na świecie i najsilniejsze od 2010 roku w Chile.

Silne wstrząsy spowodowały wystąpienie fali tsunami, która u wybrzeży Chile osiągnęła wysokość nieznacznie ponad 4 metry. Ostrzeżenie zostało wydane dla wszystkich krajów położonych wokół oceanu Spokojnego, lecz od początku podkreślano, że najwyższe fale spodziewane są u wybrzeży Chile. Największe zniszczenia tsunami poczyniła w mieście Coquimbo wdzierając się nawet do centrum miasta.

Zniszczenia są spore, lecz jak zauważają władze wyraźnie mniejsze niż w 2010 roku. Obecnie wiadomo o śmierci 11 osób, oraz o setkach rannych. Trwają prace porządkowe i szacowania strat, póki co nie oszacowano pełnego obrazu strat po trzęsieniu ziemi.