Silny wiatr i wichury
Zdjęcie (pixabay.com)

Rozpoczął się okres głębokich niżów atlantyckich, które mocno namieszają w pogodzie nad całym Starym Kontynentem. Układy niżowe o tej porze roku często niosą poważne zagrożenie ze strony huraganowych porywów wiatru, przybierając miano orkanów. Najbliższy z nich otrzymał imię „Aleksandra”, i to nim głównie zajmiemy się w tym artykule.

Pierwszego grudnia jako pierwsi w mediach wydaliśmy prognozę pogody, która jasno zapowiadała, oraz opisywała przebieg i trasę owego układu niżowego. Orkan Aleksandra istnieje już nad wodami północnego Atlantyku, a ciśnienie w jego centrum systematycznie spada – aktualne prognozy pogody zakładają, że może wynieść zaledwie 930 hPa! Pamiętamy wszyscy ubiegłoroczny niż „Ksawery”, który równo rok temu (10.12.2013r. ) spowodował w Polsce śmierć 5 osób, a 77 ranił. Ciśnienie w jego centrum spadło do 960 hPa. Tegoroczny, głęboki układ niżowy „Aleksandra” będzie miał inną trasę i aktualne prognozy pogody dla Polski nie zakładają aż tak silnych porywów wiatru jak w przypadku orkanu „Ksawery”. Mimo wszystko należy śledzić nowinki pogodowe na bieżąco, ponieważ prognozy lubią się zmieniać.

Europa szykuje się na wichury

Wyspy Brytyjskie wydały ostrzeżenia przez potężnym orkanem. Początek wichury zacznie się już dziś (09.12.2014r.), a trwać może przynajmniej trzy dni. Porywy wiatru mogą osiągnąć tam 170 km/h, a więc będą miały niszczycielską siłę. Jeszcze większy wiatr odnotują Szkoci, gdzie wiatromierze muszą przygotować się na huraganowy wiatr o wartości 190 km/h ! Na wichury muszą przygotować się również wszystkie kraje zachodniej, północnej, oraz centralnej części Europy w tym także Polski.

Polska zagrożona silnym wiatrem

W Polsce wiatr powoli zacznie się nasilać już w środę, szczególnie w zachodniej, oraz północnej części kraju. Na Bałtyku rozpocznie się sztorm, gdzie wiatr może osiągać prędkość 90km/h (porywy przy linii brzegowej). Równocześnie w godzinach porannych nad zachodnią część kraju wkroczy front atmosferyczny niosący umiarkowane, miejscami intensywne opady (głównie śniegu). Front przemieszczał się będzie wgłąb Polski stosunkowo wolno, systematycznie tracąc na sile. Temperatura nocą powinna w całym kraju spaść w okolice „zera”, bądź lekko poniżej, dlatego krajobrazy mogą się zabielić. Do dzielnic wschodnich opady powinny dotrzeć w czwartkowy ranek.

Znaczny wzrost prędkości wiatru nastąpi w czwartek i potrwa do soboty. Podczas tych dni przez Polskę wędrować będą systemy frontów atmosferycznych, niosących opady różnego rodzaju. Na wybrzeżu pojawi się silna konwekcja, której mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Słabe burze możliwe będą także na północnym-zachodzie kraju. Więcej informacji na temat możliwych zjawisk burzowych podamy z jednodniowym wyprzedzeniem (zmienność prognoz).

Apogeum silnego wiatru w Polsce spodziewane jest na piątek, kiedy to jego porywy mogą osiągać wartość 80-90 km/h w zachodniej części kraju, 60-70 km/h w centrum, oraz 40-50 km/h we wschodniej Polsce. Na wybrzeżu wiatr będzie znacznie silniejszy, tam może przekraczać prędkość 100 km/h, a wiec może okazać się niszczący! Huraganowy wiatr pojawi się w wyższych partiach gór, gdzie może przekraczać wartość 150km/h!

Więcej informacji na temat nadchodzącej zmiany pogody znajdziecie w kolejnych artykułach.

3 KOMENTARZE

Comments are closed.