Stacjonujący w ostatnich dniach wyż znad Rosji spowodował powstanie bardzo intensywnego sztormu na morzu Czarnym. Fale wyglądały dosłownie jak tsunami, które wdzierały się daleko w głąb lądu.

Sztorm rozpoczął się w minioną środę (24 września) w godzinach porannych. Fale były tak duże, że z łatwością przebijały się przez nabrzeże i niszczyły zaparkowane w pobliżu samochody. Uszkodzonych i zalanych zostało także wiele budynków znajdujących się blisko morza.

Najbardziej ucierpiała miejscowość Giresun położona na północy Turcji. Woda morska spowodowała liczne podtopienia, a także zablokowała ruch samochodów na drogach położonych blisko wybrzeża. Ostatnie wydarzenia nie są odosobnione i podobne wypadki zdarzały się już w przeszłości. Burmistrz miasta Giresun wymienia, że tego typu powodzie spowodowane sztormem zdarzyły się w 1999 roku oraz 2009 roku.

Obecnie trwa naprawianie szkód, blisko 30 samochodów zostało kompletnie zniszczonych, osuszane są budynki i naprawiane uszkodzone drogi. Także władze Turcji muszą na nowo przemyśleć projekt przebudowy tzw. czarnomorskiej autostrady, która biegnie wzdłuż wybrzeża i która za każdym razem jest poważnie uszkadzana przez intensywne opady oraz sztormy.