Potężny huragan Ita przemieszcza się na południe wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii. Wiało naprawdę potężnie, ponad 230 km/h dodatkowo wystąpiły ulewne opady deszczu. Meteorolodzy spodziewają się opadów dochodzących do 300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Obecnie huragan znacznie osłabł, jednak wciąż jest dużym zagrożeniem.

Najbardziej dotkniętym regionem Australii jest stan Queensland – mapa google. W momencie zbliżenia się huraganu do wybrzeży siła wiatru znacznie przekraczała 200km/h. Lokalnie opady mogą wynieść do 300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Władze liczą się z możliwością wystąpienia powodzi, uszkodzeń budynków i infrastruktury drogowej.

W miejscowości Cooktown 4 budynki mieszkalne zostały kompletnie zniszczone, 4 inne poważnie uszkodzone, jest też parę kolejnych z mniej poważnymi uszkodzeniami. Łącznie ponad 40 domów wymaga napraw. 320 osób znalazło schronienie w specjalnym schronie. Do 1300 mieszkańców nie ma prądu w wyniku uszkodzenia linii wysokiego napięcia. Lokalny szpital nie odniósł poważniejszych uszkodzeń i może kontynuować swoją pracę.

cooktown huragan itra

Na drogach dojazdowych do miejscowości dotkniętych kataklizmem leży wiele powalonych drzew. Tam gdzie huragan już  nie zagraża mieszkańcom rozpoczęło się wielkie sprzątanie i porządkowanie okolic.

Huragan w dalszym ciągu przemieszcza się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża.

huragan ita dalsza wędrówka

Obecnie porywy wiatru dochodzą do 100 km/h zaś opady mogą wynieść od 100 do nawet 300 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Utrudnienia potrwają jeszcze parę dni.

Źródła zdjęć: Peter Michael Source – CourierMail, Earth Observatory NASA, wunderground.com