Super tajfun Hagupit
Super tajfun Hagupit. Zdjęcie: NASA

Potężny super tajfun Hagupit, który obecnie osiągnął 5 kategorię huraganu powoli zbliża się do Filipin. W dniu dzisiejszym stała siła wiatru dochodzi do 300 km/h, a pojedyncze podmuchy są jeszcze potężniejsze. Trwa wyścig z czasem i gorączkowe przygotowania przed nadejściem żywiołu.

Tajfun narodził się nad wodami Pacyfiku 1 grudnia i od tego momentu gwałtownie przybierał na sile. Największy wzrost aktywności zanotował w dniu wczorajszym, gdy z tajfunu 3 kategorii przekształcił się w tzw. super tajfun 5 kategorii. W ciągu zaledwie dnia doszło do podwojenia prędkości wiatru.

Prognozy są bardzo pesymistyczne, gdyż wszystko wskazuje na to, że tajfun skieruje się nad regiony, które rok temu zostały doszczętnie zniszczone przez jeden z najsilniejszych tajfunów w historii Haiyan. Byłaby to katastrofa dla tego regionu kraju, gdyż zostałoby zniszczone to co udało się odbudować w ciągu ostatniego roku.

hagupit trasa tajfunu
Prognoza dalszej wędrówki super tajfunu Hagupit. Na czerwono zaznaczyliśmy trasę prognozowaną przez filipińskie agencje meteorologiczne oraz japońskie i tajwańskie. Źródło wunderground.com

Ostatnia nadzieja pozostaje w prognozach, a te są różne w zależności od ośrodka, który je sporządza. Zdaniem amerykańskich instytucji trasa tajfunu przebiegać będzie bardziej na północ – co jest wariantem bardziej optymistycznym. Odmiennego zdania są meteorolodzy filipińscy, których wspierają agencje z pozostałych krajów Azji południowo wschodziej, przewidując, że tajfun Hagupit uderzy w centralne części wyspy dokładnie jak miało to miejsce w przypadku super tajfunu Haiyan.

Niezależnie od obranej trasy zniszczenia będą bardzo poważne. Już teraz porywy wiatru przekraczają 300 kilometrów na godzinę, jednak w miarę zbliżania się do lądu siła tajfunu ma się zmniejszać. W tym miejscu prognozy są zbieżne i przewiduje się, że w momencie uderzenia tajfunu Hagupit na ląd siła wiatru ma dochodzić do 220 km/h.

Mieszkańcy nie tracąc czasu przygotowują się na najgorsze, sklepy przeżywają niezwykłe oblężenie, a z półek znika dosłownie wszystko. Część mieszkańców zdecydowała się na ewakuację czy to na sąsiednie wyspy, do swoich bliskich, a także do innych krajów.

Super tajfun Hagupit jest oficjalnie 6 w tym roku tajfunem, który osiągnął status super tajfunu. Przypominamy, że niespełna 13 miesięcy temu 8 listopada 2013 roku na Filipiny uderzył super tajfun Haiyan. Do dnia dzisiejszego trwa usuwanie skutków żywiołu, który zabił około 6300 osób, a kolejne 1000 pozostało zaginionych.

Comments are closed.