Od paru dni nieznośne temperatury nękają mieszkańców Hiszpanii. Na południu tego kraju słupki rtęci wskazują zawrotne temperatury przekraczające w cieniu 40 stopni Celsjusza. Ochłodzenie przyjdzie już dzisiaj, gdy przez kraj przemknie chłodny front, sprowadzając łagodniejsze powietrze z północy.

Ciepło w Hiszpanii zaczęło się robić ponad tydzień temu, gdy lokalnie na południu stacje meteorologiczne pokazywały około 30°C. Jednak prawdziwe upały rozpoczęły się w miniony weekend, wówczas po raz pierwszy temperatury tak wyraźnie przekraczały barierę 30°C. Z każdym kolejnym dniem robiło się jeszcze cieplej!

W dniu dzisiejszym w Kordobie termometry pokazują 41,6°C, a w Sewilli 40,8°C. Równie rekordowo wypada Madryt, gdzie najwyższą temperaturę w maju zmierzono w 1950 roku, gdy zanotowano 36,4°C. Do rekordu brakuje bardzo mało, ponieważ już teraz stacje w stolicy Hiszpanii pokazują odpowiednio 36,5°C, 36°C oraz 36,2°C. Jesteśmy ciekawi jak do tych pomiarów odniosą się miejscowi meteorolodzy.

Ochłodzenie przyjdzie już dzisiaj po południu, od północy przywędruje chłodny front atmosferyczny. Jutro w całym kraju powinno być dużo chłodniej, w niektórych regionach nawet o ponad 10°C. Ochłodzenie potrwa krótko, gdyż już w najbliższy weekend do kraju powrócą zwrotnikowe masy powietrza.

Zobacz aktualne temperatury w Hiszpanii
Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.