Słonecznie i upalnie

Od paru dni nieznośne temperatury nękają mieszkańców Hiszpanii. Na południu tego kraju słupki rtęci wskazują zawrotne temperatury przekraczające w cieniu 40 stopni Celsjusza. Ochłodzenie przyjdzie już dzisiaj, gdy przez kraj przemknie chłodny front, sprowadzając łagodniejsze powietrze z północy.

Ciepło w Hiszpanii zaczęło się robić ponad tydzień temu, gdy lokalnie na południu stacje meteorologiczne pokazywały około 30°C. Jednak prawdziwe upały rozpoczęły się w miniony weekend, wówczas po raz pierwszy temperatury tak wyraźnie przekraczały barierę 30°C. Z każdym kolejnym dniem robiło się jeszcze cieplej!

W dniu dzisiejszym w Kordobie termometry pokazują 41,6°C, a w Sewilli 40,8°C. Równie rekordowo wypada Madryt, gdzie najwyższą temperaturę w maju zmierzono w 1950 roku, gdy zanotowano 36,4°C. Do rekordu brakuje bardzo mało, ponieważ już teraz stacje w stolicy Hiszpanii pokazują odpowiednio 36,5°C, 36°C oraz 36,2°C. Jesteśmy ciekawi jak do tych pomiarów odniosą się miejscowi meteorolodzy.

Ochłodzenie przyjdzie już dzisiaj po południu, od północy przywędruje chłodny front atmosferyczny. Jutro w całym kraju powinno być dużo chłodniej, w niektórych regionach nawet o ponad 10°C. Ochłodzenie potrwa krótko, gdyż już w najbliższy weekend do kraju powrócą zwrotnikowe masy powietrza.