foxnews

Intensywne opady deszczu nawiedziły jeden z najsuchszych regionów na Ziemi, powodując powódź błyskawiczną i zalanie terenów mieszkalnych.

Niespotykanie wysokie sumy opadów w rejonie pustyni Atacama wywołały powódź i zmusiły tysiące ludzi do ewakuacji. W mieście Antofagasta wieloletnia, średnia roczna suma opadów wynosi zaledwie 1,7mm . W ubiegły wtorek w ciągu 24 godzin zarejestrowano aż 24,4mm opadu. To 14 lat opadu w ciągu zaledwie jednej doby! Tak wysokie opady spowodowane były przez odcięty układ niskiego ciśnienia, który został „uwięziony” nad Andami przez silny wał wysokiego ciśnienia. W Chile intensywne opady deszczu są charakterystyczne podczas trwania anomalii pogodowej „El Niño”, której aktualnie doświadczamy.

Policja pomaga w ewakuacji  mieszkańców miasta Copiapo (fot.:Marta Bescos/Demotix)
Policja pomaga w ewakuacji mieszkańców miasta Copiapo (fot.:Marta Bescos/Demotix)

Burzowe opady deszczu spowodowały wylanie rzeki Copiapo, która stała się zagrożeniem dla tysięcy mieszkańców tego regionu. Rzeka niesie ze sobą ogromną ilość błota, powstałego z wymycia suchej i piaszczystej gleby. Z powodu charakterystycznej dla terenów pustynnych morfologii gleby, istnieje duże prawdopodobieństwo licznych osuwisk i spływów ziemi. Do tej pory zginęło 7 osób, a 19 kolejnych zostało wpisanych na listę zaginionych.