Intensywne opady deszczu nawiedziły jeden z najsuchszych regionów na Ziemi, powodując powódź błyskawiczną i zalanie terenów mieszkalnych.

Niespotykanie wysokie sumy opadów w rejonie pustyni Atacama wywołały powódź i zmusiły tysiące ludzi do ewakuacji. W mieście Antofagasta wieloletnia, średnia roczna suma opadów wynosi zaledwie 1,7mm . W ubiegły wtorek w ciągu 24 godzin zarejestrowano aż 24,4mm opadu. To 14 lat opadu w ciągu zaledwie jednej doby! Tak wysokie opady spowodowane były przez odcięty układ niskiego ciśnienia, który został „uwięziony” nad Andami przez silny wał wysokiego ciśnienia. W Chile intensywne opady deszczu są charakterystyczne podczas trwania anomalii pogodowej „El Niño”, której aktualnie doświadczamy.

Burzowe opady deszczu spowodowały wylanie rzeki Copiapo, która stała się zagrożeniem dla tysięcy mieszkańców tego regionu. Rzeka niesie ze sobą ogromną ilość błota, powstałego z wymycia suchej i piaszczystej gleby. Z powodu charakterystycznej dla terenów pustynnych morfologii gleby, istnieje duże prawdopodobieństwo licznych osuwisk i spływów ziemi. Do tej pory zginęło 7 osób, a 19 kolejnych zostało wpisanych na listę zaginionych.