Ulewa i przelotne opady latem (lipiec i sierpień)

Zgodnie z tradycją, amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather wydają prognozy sezonowe, które mają naprawdę dobrą sprawdzalność. Tym razem przygotowali oni prognozy na najbliższe lato. Według nich będzie u nas burzowo…

Centralna i zachodnia Europa zagrożona pożarami

Wysokie temperatury, które będą panowały w Niemczech, Francji oraz północnych Włoszech mogą przyczynić się do występowania suszy, a co za tym idzie, zwiększy się ryzyko pożarów. Według amerykańskich meteorologów, będzie wiele dni w których temperatury będą przekraczały 30 stopni, a możliwe, że zdarzą się również dni z temperaturami powyżej 35 kresek.

W tych regionach przewidywane są również burze, które lokalnie będą gwałtowne, z dużą ilością wyładowań oraz z ulewnym deszczem, powodującym podtopienia.

Europa Wschodnia najbardziej burzowa

AccuWeather wieści, że najbardziej burzowe będą kraje Europy Wschodniej, czyli Polska, Czechy, Białoruś oraz południowa część Litwy. Częste burze będą przynosiły silny wiatr, opady gradu oraz ulewy powodujące podtopienia. Niewykluczone, że będą również epizody w których będą mogły zdarzyć się trąby powietrzne.

Meteorolodzy przewidują, że w naszych regionach również będzie gorąco, choć po fali burz będzie się na chwilę ochładzało. Nie powinny być to jednak silne ochłodzenia. Oprócz burz możliwe również będą okresy suszy.

Prognoza AccuWeather dla Europy na lato 2018
Prognoza AccuWeather dla Europy na lato 2018. Grafika: accuweather.com

Deszczowe Bałkany i Włochy

W południowej części Włoch oraz na Bałkanach, AccuWeather przewiduje częste opady deszczu połączone z burzami. Niewykluczone są kilkudniowe epizody podczas których cały czas będzie padać. Częste i silne opady będą tworzyły powodzie.

Ze względu na częste opady, południowe rejony Włoch i Bałkany będą chłodniejsze niż pozostała część Europy.

Północno-zachodnia część Europy sucha

Zupełnie inaczej niż na południu Europy, będzie w jej północno-zachodniej części, w Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Holandii. W tych regionach meteorolodzy przewidują ciepłe lato, nieco powyżej normy, ale również suche.

Burze i opady to będzie raczej rzadkość w porównaniu do innych państw Starego Kontynentu. Nieco więcej opadów i burz będzie w Irlandii i Szkocji, ale i tam nie będzie ich mocno powyżej normy.

Ukrainie grozi susza, w Hiszpanii lato w normie

Naszym wschodnim sąsiadom grozi susza. Według amerykańskich meteorologów, lato na Ukrainie przyniesie bardzo mało opadów i dość wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę, że już teraz jest tam sucho, latem sytuacja będzie się pogarszać.

Lato w normie szykuje się zaś na Półwyspie Iberyjskim. Spodziewane są tam fale upałów ale burz, ale sumarycznie lato powinno zapisać się tam jako w normie.