Burze nad Polską

Przez ostanie dwa dni odpoczęliśmy od burz. Jutro, po raz kolejny w tym roku, będziemy mieli możliwość do podziwiania tych zjawisk.

Sytuacja synoptyczna

Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

W środę Polska znajdzie się pomiędzy dwoma ośrodkami – niskiego ciśnienia na południowy zachód od naszego kraju oraz wysokiego ciśnienia, który będzie znajdował się nad Rosją.

Prognoza burzowa – 19 czerwca 2019

Prognoza burzowa - 19 czerwca 2019
Prognoza burzowa – 19 czerwca 2019

Najlepsze warunki do rozwoju burz pojawią się w pasie od południa Polski przez Warmię i Mazury, gdzie pojawi się strefa zbieżności wiatru. Burze, już w godzinach porannych i południowych mogą pojawić się na południu i południowym wschodzie kraju, by kierować się następnie w kierunku północnym oraz północno wschodnim. Na obszarze, gdzie prognozujemy silne zjawiska, komórkom burzowym mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 3 cm oraz silny opad deszczu – do 30 mm. Tym razem, porywy wiatru nie powinny stanowić dużego zagrożenia, lecz miejscami mogą osiągnąć około 70 km/h.

Na obszarze, gdzie prognozujemy burze umiarkowane, z uwagi na niską wilgotność w warstwach atmosfery, możliwy jest rozwój pojedynczych, izolowanych komórek burzowych, lecz prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest małe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here