Burze nad Polską

Przez ostanie dwa dni odpoczęliśmy od burz. Jutro, po raz kolejny w tym roku, będziemy mieli możliwość do podziwiania tych zjawisk.

Sytuacja synoptyczna

Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

W środę Polska znajdzie się pomiędzy dwoma ośrodkami – niskiego ciśnienia na południowy zachód od naszego kraju oraz wysokiego ciśnienia, który będzie znajdował się nad Rosją.

Prognoza burzowa – 19 czerwca 2019

Prognoza burzowa - 19 czerwca 2019
Prognoza burzowa – 19 czerwca 2019

Najlepsze warunki do rozwoju burz pojawią się w pasie od południa Polski przez Warmię i Mazury, gdzie pojawi się strefa zbieżności wiatru. Burze, już w godzinach porannych i południowych mogą pojawić się na południu i południowym wschodzie kraju, by kierować się następnie w kierunku północnym oraz północno wschodnim. Na obszarze, gdzie prognozujemy silne zjawiska, komórkom burzowym mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 3 cm oraz silny opad deszczu – do 30 mm. Tym razem, porywy wiatru nie powinny stanowić dużego zagrożenia, lecz miejscami mogą osiągnąć około 70 km/h.

Na obszarze, gdzie prognozujemy burze umiarkowane, z uwagi na niską wilgotność w warstwach atmosfery, możliwy jest rozwój pojedynczych, izolowanych komórek burzowych, lecz prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest małe.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here