Burza z okolic Tarnowa

Przed nami kolejny dzień z burzami, które najgroźniejsze mogą okazać się na wschodzie i południu. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia oraz możliwe opady gradu do 2-3 cm. Ponowne istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, ale będzie ono minimalne.

Sytuacja synoptyczna nad Polską

Nad naszym krajem znajduje się płytki ośrodek niżowy o charakterze stacjonarnym. W strefie przedfrontowej, czyli na wschodzie i południu kraju dojdzie do rozwoju komórek burzowych.

Mapa synoptyczna Polski

Na zachodzie zaznaczą się chłodniejsze masy powietrza, a na wschodzie wilgotne i gorące.

Ponownie groźne burze nad Polską

Dzisiejsze zjawiska burzowe nie będą tak groźne jak w dniu wczorajszym. Mimo to musimy się liczyć z możliwością wystąpienia silniejszych podmuchów wiatru, ulew i opadów gradu.

Rozwój komórek burzowych rozpocznie sie już około godziny 10-11 w regionach górskich i podgórskich. Następnie burze przemieszczać się będą w kierunku północnym, w pozostałych regionach inicjacja konwekcji prognozowana jest na godziny popołudniowe (tj. po 15-16).

Prognoza burz nad Polską 8 czerwca 2020

Na południu i wschodzie kraju burze mogą przynieść ulewy do 20 mm na metr kwadratowy ziemi, opady gradu do 2-3 cm oraz silniejsze podmuchy wiatru. Burze będą się łączyć w struktury wielokomórkowe i przemieszczać w kierunku północnym.

Prognozujemy także wystąpienie zjawiska training storms (przechodzenie nad jednym obszarem wielu komórek burzowych), które przyczyni się do powstania lokalnych podtopień. Punktowo może spaść do 40 litrów deszczu.

Zobacz gdzie jest burza?

Zobacz gdzie pada deszcz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here