Grudzień słabe opady śniegu
Grudzień słabe opady śniegu. Zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Tegoroczna końcówka astronomicznej jesieni zaskakuje bardzo wysokimi temperaturami. 17 grudnia na południu kraju temperatura wzrosła w pobliże 14 stopni Celsjusza. Czy w najbliższym czasie spodziewać się nadejścia zimy? Czy święta Bożego Narodzenia będą białe? Jaka pogoda zapowiada się na Sylwestra 2019 i Nowy Rok 2020?

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2019

Od początku trendy pogodowe wskazywały na bezśnieżne święta. Niestety jest to już pewne, że w tym roku śniegu nie będzie, a temperatury pozostawać będą na wysokim, jak na grudzień poziomie. Opadów śniegu i pokrywy śnieżnej spodziewamy się w górach i regionach podgórskich.

Anomalia temperatury maksymalnej 24 grudnia 2019 Wigilia
Anomalia temperatury maksymalnej 24 grudnia 2019 Wigilia
Anomalia temperatury maksymalnej 25 grudnia 2019 Boże Narodzenie
Anomalia temperatury maksymalnej 25 grudnia 2019 Boże Narodzenie
Anomalia temperatury maksymalnej 26 grudnia 2019 Świętego Szczepana
Anomalia temperatury maksymalnej 26 grudnia 2019 Świętego Szczepana

W wigilię Świąt Bożego Narodzenia spodziewamy się opadów deszczu i temperatury oscylującej w granicach 5-8°C. W regionach podgórskich padać będzie deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Także w Boże Narodzenie mogą występować opady deszczu i deszcze ze śniegiem na wschodzie, a w regionach podgórskich samego śniegu. Temperatury na plusie – od 3 do 6°C.

Drugi dzień świąt, czyli Świętego Szczepana nadal ciepło, ale z opadami. Na wschodzie i południowym wschodzie deszcz, a w regionach górskich deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Na termometrach od 4 do 7°C.

Suma opadów dla najbliższych 10 dni

Suma opadów w ciągu najbliższych 10 dni
Suma opadów w ciągu najbliższych 10 dni. Grafika windy.com

Prognoza modelu ECMWF wskazuje na to, że w najbliższych dniach do naszego kraju docierać będą fronty z opadami. Najwięcej sum opadowych wystąpi w regionach górskich oraz w centrum i na północy kraju. Najmniej na zachodzie.

Pogoda do Sylwestra 2019 i na Nowy Rok 2020

Modele numeryczne wskazują na możliwość wystąpienia epizodów zimowych zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Jednak utrzyma się trend napływu mas powietrza pochodzenia atlantyckiego, a więc łagodnej odmiany zimy.

Tak prezentuje się prognoza modelu GFS dla ostatniego dnia tego roku, ze wskazaniem na temperatury powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury maksymalnej 31 grudnia 2019 Sylwester
Anomalia temperatury maksymalnej 31 grudnia 2019 Sylwester

Także pierwszy dzień Nowego Roku 2020 przyniesie temperatury ponad normę.

Anomalia temperatury maksymalnej 1 stycznia 2020
Anomalia temperatury maksymalnej 1 stycznia 2020

Modele prognozujące na dłuższy okres czasu utrzymują trend napływu ciepłych mas powietrza do końca roku, a także pierwszej dekady stycznia. Podkreślamy jednak, że są to trendy, które w toku kolejnych aktualizacji mogą się odwrócić. Prognozy długoterminowe zawsze obarczone są dużym marginesem błędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here