Ogromne zaspy bo obfitych opadach śniegu

Jeszcze nie tak dawno portale internetowe informowały o zbliżającej się zimie 30-lecia. Patrząc na grudzień oraz modele numeryczne prognozujące pogodę na styczeń – nic bardziej mylnego. Zimowo jedynie w górach i terenach podgórskich.

Sylwester i Nowy rok

Przewidywalne temperatury - 31 grudnia
Przewidywalne temperatury – 31 grudnia | Źródło: meteomodel.pl
Przewidywalne temperatury - 1. stycznia
Przewidywalne temperatury – 1. stycznia | Źródła: meteomodel.pl

Oprócz południa Polski w całym kraju dodatni temperatury. 31 grudnia na południu popada śnieg. Jeżeli chodzi o temperatury to dość ciepło na północy kraju do 6 stopni, na południowym zachodzie do 5, mróz na południowym wschodzie Polski oraz w górach. W pierwszy dzień nowego roku chłodniej. Mróz pojawi się na południu kraju, gdzie tylko tam możliwe są opady śniegu. Na północnym zachodzie do 4 stopni.

Temperatury

Anomalie temperatury - styczeń 2020
Anomalie temperatury – styczeń 2020 | Źródło: meteoprognoza.pl

Koniec grudnia w Polsce z temperaturami lekko na minusie, natomiast pierwsza dekada stycznia zapowiada się z temperaturami lekko powyżej zera. Średnia dla Polski w okresie 1981 – 2010 dla Warszawy wynosi – 1,8 stopnia. Patrząc na powyższy okres można spodziewać się cieplejszego miesiąca. W 2007 roku średnia stycznia w stolicy wynosiła 3,7 stopnia. Anomalia temperatury w pierwszym miesiącu roku może wynieść od 2,5 do 4 stopnia, niewykluczone więc że Nowy Rok rozpoczniemy od najcieplejszego stycznia w historii pomiarów.

Opady

Prognozowany opad do 6 stycznia
Prognozowany opad do 6 stycznia | Źródło: meteomodel.pl

Największa ilość opadu pojawi się na południu Polski. W górach będą to przeważnie opady śniegu. Na nizinach zdecydowanie mniej opadów – patrząc na sytuację hydrologiczną na rzekach jest to niestety zła wiadomość.

Podsumowując – w styczniu nie należy oczekiwać srogiej zimy, a jej miłośnicy będą musieli, tradycyjnie już udać się na południe Polski. Nie będzie to również miesiąc obfity w opady deszczu czy śniegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here