Burze nad Polską, ulewy i wichury

Kolejny raz do Polski dociera bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu kontynentu. Już dzisiaj na zachodzie i południowym zachodzie temperatura przekroczyła 30°C. Niestety także tym razem wysokim temperaturom towarzyszyć będą gwałtowne burze, które mogą okazać się niszczycielskie.

W piątek słabe burze pojawiły się na południu kraju i przy granicy z Niemcami, ale poza krótkimi ulewami i opadami małego gradu nie przyniosły bardziej niebezpiecznych zjawisk. Wszystko wskazuje na to, że te pojawią się w czasie rozpoczynającego się weekendu. Póki co najbliższa noc będzie spokojna.

W sobotę temperatury jeszcze wyższe

Prognoza pogody na weekend

W piątek upał ograniczył się do zachodu, południowego zachodu i częściowo południa kraju. W sobotę za sprawą frontów atmosferycznych, które wędrować będą przez Polskę upalne powietrze nie dotrze tylko do północnych części kraju. Wszędzie indziej temperatura przekroczy 30°C, a lokalnie na południu i południowym zachodzie może być nawet 35-36°C. Upalnej pogodzie towarzyszyć będą groźne burze, które jeszcze przed nadejściem frontu chłodnego tworzyć się będą w centrum i na południu. Najgroźniejsze i najniebezpieczniejsze zjawiska powstaną dopiero po południu. Komórki burzowe łączyć się będą w większe struktury i będą wędrować w kierunku wschodnim. Uwaga, ponieważ w czasie burz wystąpią ulewy oraz mogą wystąpić silne porywy wiatru do 90-110 km/h oraz opady gradu do 3-4 cm. Burze będą się utrzymywać także w nocy.

Niedziela chłodniejsza na północy, na południu wciąż upalnie

Prognoza pogody na weekend

W niedzielę Polska zostanie podzielona na chłodniejszą północ, i wciąż gorące i parne południe. Lokalnie na południu może być jeszcze do 31-32°C, z kolei na północy do 24-25°C. Także w niedzielę spodziewamy się groźnych burz z ulewami, bardzo silnymi porywami wiatru ponad 100 km/h oraz gradem do 4-5 cm.

Uwaga, ponieważ zarówno w sobotę jak i niedzielę modele widzą dużą możliwość na zejście trąby powietrznej. Mamy nadzieję, że kolejne wyliczenia modeli zmniejszą szanse na powstanie trąby powietrznej.

Szykuje się nam zatem gorący i bardzo burzowy weekend. Już teraz ostrzegamy Państwa przed wystąpieniem zjawisk o niszczycielskiej sile. Zarówno w sobotę jak i niedzielę wydamy prognozę burz, zapraszamy do odwiedzania naszego serwisu.