Słoneczna i ciepła pogoda. Ciepły kwiecień

Po sporym ochłodzeniu, w Polsce w końcu się ociepliło. Za oknem mamy prawdziwą wiosnę. Przed nami jednak święta Wielkanocne i powstaje pytanie, czy ocieplenie utrzyma się do tego okresu? Sprawdźmy!

Sytuacja baryczna

Aktualnie Polska znajduje się w zasięgu Wyżu znad Skandynawii. Na okres świąt, centrum Wyżu zbliży się do naszego kraju.

Aktualna sytuacja baryczna nad Europą
Aktualna sytuacja baryczna nad Europą | źródło: metoffice.gov.uk

Wielki Piątek

W Wielki Piątek możemy liczyć na bardzo ładną pogodę. W całym kraju bez opadów, a do tego będzie bardzo dużo słońca, bowiem niebo będzie wolne od chmur. Jedynie na krańcach południowo wschodnich i miejscami na północy mogą chwilami pojawiać się pojedyncze obłoki. Temperatury również wysokie, na zachodzie najcieplej, 19-20 stopni. W centrum termometry wskażą 17-18 stopni. Na wschodzie prognozuje się 15-17 stopni. Najchłodniej będzie nad samym morzem, tam temperatury w okolicach 11-13 stopni.

Prognozowane temperatury w Wielki Piątek wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w Wielki Piątek wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę pogoda będzie bardzo podobna do tej z piątku. Różnicą będzie to, że na wschodzie i południu kraju pojawi się więcej chmur. Wieczorem na wschodzie spodziewamy się opadów deszczu. Ponownie najcieplej będzie na zachodzie, do 19-20 stopni. Na pozostałym obszarze temperatury w okolicach 15-17 stopni.

Prognozowane temperatury w Wielką Sobotę wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w Wielką Sobotę wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Wielkanoc

W Wielkanoc, mieszkańców wschodniej części kraju czekają zmiany. Ochłodzi się i popada deszcz. Temperatury spadną do 11-12 stopni, a podczas opadów będzie jeszcze chłodniej. Miejscami może padać intensywnie. Deszczu spodziewamy się również na południu kraju, ale tam temperatury w okolicach 15-16 stopni. Podobne wartości, na termometrach zobaczą mieszkańcy centralnej i południowej części kraju. Znów najcieplej na zachodzie, do 20 stopni. Tam też bardzo dużo słońca.

Prognozowane temperatury w Wielkanoc wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w Wielkanoc wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl
Suma opadu w Wielkanoc wg. modelu GFS
Suma opadu w Wielkanoc wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Poniedziałek Wielkanocny

W drugi dzień świąt Wielkanocnych opady deszczu wystąpią już wszędzie. Miejscami opady będą miały charakter ciągły. Temperatury na dość wyrównanym poziomie w całym kraju. Jedynie w centrum będzie 11-12 stopni, zaś na pozostałym obszarze 15-16 kresek powyżej zera. Miejscami na południu możliwe, że będzie cieplej.

Prognozowane temperatury w Poniedziałek Wielkanocny wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w Poniedziałek Wielkanocny wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl
Suma opadu w Poniedziałek Wielkanocny wg. modelu GFS
Suma opadu w Poniedziałek Wielkanocny wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Podsumowując, czekają nas dość ładne święta. Pogorszenie pogody w całym kraju przyjdzie dopiero na koniec świąt, a temperatury na ogół będą wysokie. Nie zabraknie słońca, którego promienie podwyższą odczuwalną temperaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here