Intensywne opady śniegu

Po niezwykle ciepłym piątku – w nocy – przez nasz kraj przemknie chłodny front atmosferyczny, za którym napłyną zimniejsze masy powietrza. Już dzisiaj front zaznaczył się na północnym zachodzie, gdzie przynosi intensywne opady deszczu. W całym kraju odnotowujemy też mocniejsze porywy wiatru, do 50-60 km/h na zachodzie, do 70-80 km/h na wybrzeżu. Co przyniesie nam pogoda w weekend?

Sobota

Sobota już znacznie chłodniejsza, lecz wciąż ciepła jak na grudzień. Termometry wskażą od 3-4*C w północnej części kraju, do 5-7*C na południu. Rano na południu i wschodzie możliwe jeszcze opady deszczu związane ze wspomnianym chłodnym frontem atmosferycznym, będzie też sporo chmur. W pozostałych regionach niebo będzie się przecierać i zaświeci słońce. Wraz z napływem zimniejszych mas powietrza dojdzie do intensywnego rozwoju konwekcji, a więc chmur przynoszących krótkotrwałe, ale intensywne opady. Największą skalę konwekcja przybierze na północy kraju, szczególnie na wybrzeżu, gdzie mogą także pojawić się wyładowania. Opady przelotne pojawią się również w pozostałych regionach. Czeka nas cała gama opadów, ponieważ wraz z nadejściem ciemnych chmur spadać będzie temperatura, dlatego będzie padać deszcz, grad, krupa śnieżna i sam śnieg. Na zachodzie, północy i w centrum możliwe mocniejsze podmuchy wiatru do 50-60 km/h, w czasie opadów może wiać jeszcze mocniej.

Niedziela

Spodziewamy się przejściowego uspokojenia pogody, opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą w górach i na Podhalu. Natomiast w części wschodniej Polski może jeszcze padać przelotnie deszcz, choć nie wykluczamy lokalnych opadów deszczu ze śniegiem. W całym kraju sporo chmur, lecz w wielu miejscach mogą pojawić się przejaśnienia. Pod wieczór od zachodu wkroczy kolejna strefa z intensywnymi opadami deszczu. Temperatury bez większych zmian od 2-3*C na wschodzie, do 4-5*C na zachodzie. Nadal możliwe umiarkowane podmuchy wiatru do 30-40 km/h.

Weekend na pewno nie rozpieści nas aurą. Będzie chłodno, wilgotno i wietrznie. Do tego okresami spodziewamy się intensywnych opadów, dlatego ostrzegamy kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność. Dynamicznej aury spodziewamy się również w kolejnych dniach.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.