Ciepła i słoneczna pogoda w maju

Amerykański serwis Accuweather wydał prognozę sezonową na wiosnę 2020. Sucho, z groźnymi burzami, a do tego utrzyma się trend dodatniej anomalii termicznej. Głębokie niże atmosferyczne zaznaczą się wyłącznie nad Wyspami Brytyjskimi.

Sucho i gorąco na zachodzie Europy

Prognoza sezonowa AccuWeather wiosna 2020
Prognoza sezonowa AccuWeather wiosna 2020

Po zimie, która okazała się bardzo ciepła (prawdopodobnie będzie to najcieplejsza zima w historii pomiarów), także wiosna 2020 w Europie utrzyma trend dodatniej anomalii termicznej.

Ciepłe powietrze najszybciej zaznaczy się na półwyspie Iberyjskim, a następnie krajach Europy zachodniej. Ciepła aura początkowo sprzyjać będzie rolnikom, gdyż pozwoli na szybsze niż zazwyczaj nasadzenia roślin. Sytuacja odwróci się w maju, gdy temperatury na półwyspie Iberyjskim regularnie przekraczać będą 30°C, a w czerwcu dochodzić do 40°C. W Londynie, Paryżu i Berlinie także prognozowane są upały i to już w drugiej połowie maja.

Groźne burze w Europie

Ciepła aura oznacza także ryzyko groźnych burz, które mogą wystąpić częściowo na zachodzie i w centrum Europy. W tych regionach wiosna zapowiada się na ogół wietrznie, mokro i deszczowo.

Meteorolodzy z Accuweather prognozują możliwość wystąpienia tornad, opadów gradu oraz powodzi. Największe ryzyko wystąpi od kwietnia do maja.

Susza na wschodzie i częściowo w centrum

Także centrum i wschód Europy doświadczy ciepłej pogody. We wszystkich krajach tej części naszego kontynentu prognozowane są temperatury ponad normę, a w maju mogą już wystąpić pierwsze upały. Mimo to, należy liczyć się z możliwymi przymrozkami i chłodniejszymi okresami.

Niestety ciepła zima, a następnie ciepła i sucha wiosna mogą sprzyjać pogłębianiu się suszy. Jeśli w okresie letnim nie wystąpią regularne opady deszczu, sytuacja hydrologiczna może być bardzo trudna.

Wilgotno na południu kontynentu

Półwyspy Apeniński i Bałkański w okresie od marca do kwietnia doświadczą większych niż zazwyczaj opadów deszczu oraz częstszych burz. W tej części Europy możliwe są również powodzie, a także zniszczenia wywołane silny wiatrem. Druga część wiosny, a więc przypadająca od maja do czerwca zapowiada się sucho oraz przyniesie wyższe temperatury niż te dla normy wieloletniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here