Ciepły i słoneczny dzień
Zdjęcie (pixabay.com)

Początek czerwca przyniesie bardzo przyjemną odmianę w pogodzie. Spodziewamy się, że w całym kraju termometry wyraźnie przekroczą 20°C, a miejscami zbliżą się do 30°C. Nie unikniemy oczywiście opadów i burz, które tworzyć się będą popołudniami.

Poniedziałek

Początek tygodnia czerwiec zacznie od mocnego uderzenia ciepła. Na południu, w centrum oraz na południowym wschodzie temperatura wzrośnie do 25-26°C, a na północnym wschodzie do 21°C. Chłodno będzie za to na północnym zachodzie, gdzie wyraźnie zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego i tu termometry pokażą około 15-16°C. W tym regionie Polski od rana będzie się też chmurzyć i występować opady deszczu. Z kolei w pozostałych regionach będzie słonecznie, ale po południu przejdą umiarkowanie silne burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i opadami małego gradu.

Wtorek

Wciąż do Polski napływać będzie bardzo ciepłe powietrze, lecz po południu zaznaczy się chłodny front, który przyniesie burze w całej wschodniej części kraju. Lokalnie burze mogą być gwałtowne z ulewami i silnym wiatrem. W ciągu dnia spodziewamy się wysokich temperatur w centrum, na południu i wschodzie Polski. W tych regionach temperatury wzrosną do 27-28°C. Chłodniej i więcej chmur będzie na zachodzie i północy, gdzie z kolei temperatury wzrosną do 18-21°C.

Środa

W środę spodziewamy się sporej ilości pogodnego nieba, jednak od północnego zachodu w głąb kraju wędrować będzie strefa zachmurzenia i opadów. Początkowo padać będzie na północy, a z biegiem godzin słabe opady pojawią się także na południu. Ciepło, od 25-27°C na południu, wschodzie i w centrum, do 23-24°C na zachodzie i północnym wschodzie, i 18-20°C na północnym zachodzie.

Czwartek

W czwartek do Polski chwilowo napłyną chłodniejsze masy powietrza, ale nie będzie zimno. W całym kraju sporo słońca, a chmury i opady wstąpią tylko na południu. Na północny temperatura wzrośnie do 18-20°C, w centrum do 21°C, a na południu i południowym zachodzie do 23°C.

Piątek

Ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze, a do tego nigdzie nie powinno padać. W całym kraju spodziewamy się pogodnego i słonecznego nieba. Na termometrach ujrzymy od 26-27°C na południowym zachodzie, przez 23-25°C w centrum, na wschodzie i południu, do około 18-20°C na północy.

Weekend

Bardzo gorąco zapowiada się sobota, gdy jeszcze cieplejsze powietrze napłynie do naszego kraju. Na zachodzie termometry mogą pokazać nawet 30°C, w centrum do 27-28°C, a na wschodzie do 25-26°C. Gorącej aurze towarzyszyć powinno pogodne niebo. W niedzielę rozpoczną się zmiany w pogodzie, do zachodniej dzielnicy kraju zbliży się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie gwałtowne burze i ochłodzenie. Upalne powietrze zostanie zepchnięte do centralnych dzielnic Polski. Na termometrach ujrzymy od 21-23°C na północnym zachodzie 30-31°C w centrum, na południu i południowym wschodzie.

Wykres temperatur:

wykres3

Przysłowie na ten tydzień:

Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące

Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w tym roku doświadczymy temperatur dochodzących do 30°C. Do tego będzie sporo słońca, ale pojawią się również burze i opady. Wysokie temperatury zawdzięczać będziemy częstszemu i wyraźniejszemu napływowi mas powietrza z południa kontynentu.